Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Интензивирање дипломатских активности у наредном периоду

Интензивирање дипломатских активности у наредном периоду

Београд, 3. април 2015. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић најавио је данас да ће ускоро бити спроведена реформа дипломатске службе, док би у наредних месец дана требало да буду именовани амбасадори у земљама у којима их Србија тренутно нема, укључујући и Хрватску и Немачку.

Фото: Танјуг

Дачић је на редовној месечној конференцији за новинаре објаснио да Министарство спољних послова није инокосни орган који доноси одлуку о именовању амбасадора, већ одлуку доноси Влада, а указ потписује председник Републике.

Он је нагласио да је веома важно да наша земља има добре амбасадоре у земљама као што су Немачка и Хрватска, и објаснио да се ради на томе да се нађу што боља решења.

Тренутно се 20 амбасадора налази на тим позицијама иако су отишли у пензију, подсетио је Дачић и додао да формално-правно они то могу да буду, али суштински треба радити на томе да се то измени, због чега ће реформа дипломатије бити главна тема у наредном периоду.

Истовремено, потпредседник Владе је саопштио да ће министар спољних послова Немачке Франк-Валтер Штајнмајер доћи у посету Србији 28. априла, што је од изузетне важности за нашу земљу.

Он је најавио да би председници влада Србије и Албаније Александар Вучић и Еди Рама требало да отпутују у Брисел 21. априла, где ће говорити о заједничким инфраструктурним пројектима.

Такође, како је додао, Министарство спољних послова води разговоре са Министарством иностраних послова Грчке у оквиру припрема за сусрет премијера Александра Вучића са председником Владе те земље Алексисом Ципрасом.

Дачић је саопштио да ће нови састанак у оквиру иницијативе "Брдо процес" у Словенији бити одржан 23. априла, при чему ће на скупу учествовати и високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Федерика Могерини и министри спољних послова Француске и Немачке Лоран Фабијус и Франк-Валтер Штајнмајер.

Он је навео да ће у Београд 22. априла доћи и Едгарс Ринкевичс, министар спољних послова Летоније, која тренутно председава ЕУ, уз напомену да се ради и на посети шефа дипломатије Луксембурга, који преузима председавање Унији у јулу.

Према његовим речима, у Будимпешти ће 7. априла бити одржан састанак министара спољних послова Мађарске, Србије, Македоније, Грчке и Турске, на којем ће бити речи о енергетској безбедности.

У Београд ће 8. априла доћи и генерални секретар ОЕБС-а Ламберто Занијер, главни посматрач Специјалне посматрачке мисије ОЕБС-а у Украјини амбасадор Ертугрул Апакан и представник у Трилатералној групи Хајди Таљавини, саопштио је Дачић.

Фото: Танјуг

Он је најавио и да ће 12. априла присуствовати конференцији УН у Катару, док ће министар спољних послова Замбије посетити Србију 14. априла.

Потпредседник Владе је, уз оцену да се ситуација у Украјини побољшала, нагласио да је у току формирање радних група које ће се бавити конкретним питањима у складу са Минским споразумом, односно безбедносним, хуманитарним и економским проблемима, као и политичким и уставним реформама у тој земљи.

Ситуација је много боља него што је била, без обзира на то што се и даље крши примирје и што још није у потпуности верификовано повлачење тешког наоружања, навео је он и објаснио да ће ОЕБС одредити састав и руководство поменутих група уколико актери украјинске кризе не постигну договор.

Према његовим речима, постоји обострана жеља Русије и Украјине да Мисија ОЕБС-а оствари своје задатке, што подразумева и да се повећа број посматрача и омогући што више техничких средстава за надгледање ситуације.

Оно што ме радује јесте динамика контаката и договора између Нормандијске четворке, која представља основу за деловање наших посматрачких мисија у Украјини, навео је Дачић и истакао да је оптимиста када је реч о решавању кризе у тој земљи.

Он је, такође, потврдио да је студент из Сјенице Суад Дацић евакуисан из Јемена уз помоћ Руске Федерације и Алжира, уз напомену да се ради и на случају Срђана Бабића, који је заробљен у Либији.

Дачић је исказао захвалност владама Русије и Алжира на помоћи при евакуацији наших држављана, и додао да су Руси одбили да превезу грађане са косовским пасошима, с обзиром на то да Русија не признаје једнострано проглашену независност Косова.

Истовремено, потпредседник Владе је поручио да земље у региону треба да се фокусирају на дефинисање заједничких интереса како би превазишле инциденте који су недавно поново заоштрили српско-хрватске и српско-албанске односе.

Србија жели да са Хрватском, као са суседом и веома значајном земљом у региону, има што бољу сарадњу јер су наши билатерални односи веома значајни за укупну стабилност у региону, поручио је он.

Наша земља жели да одвоји отворена питања из прошлости од питања која се тичу актуелних билатералних односа и сарадње на нашем европском путу и утврђивања заједничких интереса и заједничких пројеката за будућност, указао је Дачић.

Он је подсетио на то да је Србија изразила незадовољство и уручила ноту Албанији због антисрпских провокација у Тирани након утакмице између Албаније и Јерменије у Елбасану, током којих је спаљена српска застава.

Ово није први пут, али свакако треба да се што више уздржавамо од непотребних провокација и инцидената који оптерећују наше билатералне односе, закључио је Дачић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs