Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Заједничко деловање кључно у борби против тероризма

Заједничко деловање кључно у борби против тероризма

Београд, 31. март 2015. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и минстар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да је Србија чврсто опредељена да одговори савременим безбедносним изазовима, међу којима борба против тероризма, свих видова екстремизма и радикализма, представља заједнички задатак од приоритетног значаја.

Званични сајт Владе Србије преноси у целини обраћање Дачића на панел-дискусији „Стати на пут радикализацији: да ли је свеобухватан одговор могућ?“, коју је организовао Београдски фонд за политичку изузетност:

„Даме и господо,

Србија је чврсто опредељена да одговори савременим безбедносним изазовима, међу којима борба против тероризма, свих видова екстремизма и радикализма представља наш заједнички задатак од приоритетног значаја. Спремни смо да у координацији са нашим партнерима широм света, посебно са ЕУ, допринесемо сузбијању ових претњи на националном, регионалном, европском и глобалном плану.

Србија снажно осуђује тероризам у свим његовим облицима, као и све видове екстремизма и радикализма, свесна да комплексност ових феномена захтева координирано деловање на ширем међународном плану и бављење свим њиховим аспектима у циљу свеобухватног одговора.

Тероризам, екстремизам и радикализам не знају за границе. И на територији Србије и у нашем најближем окружењу региструје се ширење идеја радикалног ислама и регрутовања за џихад у Сирији и Ираку. И сами се суочавамо са проблемом страних бораца, односно са одласком својих држављана да ратују у редовима ИД, махом преко радикалних исламских проповедника и центара. У Рашкој области на југозападу Србије, као и на Косову и Метохији, данас постоје радикални исламски проповедници који, у верским центрима финансираним из иностранства, проповедају религију на екстреман начин и регрутују младе за такозване "верске ратове".

Број плаћеника из Србије, махом из Рашке области и са Косова и Метохије, процентуално је мали у односу на укупан број страних бораца у редовима екстремистичких оружаних група. Реч је о нешто више од стотину људи, али тај број за моју земљу није занемарљив, посебно имајући у виду могуће последице по њиховом повратку, након обуке од стране верских фанатика.

У циљу сузбијања ових изазова Србија се одмах прикључила активностима на међународном плану. Више пута смо поновили спремност да, у границама својих могућности и сходно ресурсима којима располажемо, помогнемо борбу против пошасти модерног доба оличене у тероризму. Србија је коспонзорисала Резолуцију СБ УН 2178 и веома брзо, почетком октобра прошле године, усвојила измене законодавства у циљу спречавања одласка или транзита лица преко њене територије ради учешћа у сукобима у другим земљама увођењем кривичних дела за такво учешће, као и за организовање, подстрекавање и регрутовање страних бораца.

Почели смо са процесуирањем неколицине држављана Републике Србије осумњичених за учешће у сукобима у редовима ИД у Сирији. Пооштрили смо контролу граница и појачали надзор над повратницима. Активно учествујемо у раду међународних и регионалних скупова, у размени информација и спречавању ширења идеологије ИД.

Такође, у Србији је успостављен функционалан систем за борбу против финансирања тероризма. Одговорно и доследно извршавамо своје међународне обавезе у контексту спровођења резолуција СБ УН о увођењу ембарга на извоз наоружања, укључујући и забране које се односе на не-државне актере, као и терористичке организације и са њима повезане појединце. Србија даје свој допринос и као чланица Глобалне коалиције у борби против ИД.

Свесни смо да сузбијање тероризма и екстремизма репресивним, војним и полицијским мерама није довољно и да је интеграција грађана свих вероисповести и политичких и других убеђења у модерно друштво на бази заједничких вредности, али и уз поштовање права на идентитет и уважавање свачије религијске, етничке и друге припадности и наслеђа, кључна у борби против тероризма, екстремизма и радикализма.

Борби против тероризма настојимо да допринесемо и са позиције актуелног председавајућег ОЕБС-у. Са те одговорне функције, коју смо преузели у геополитички врло комплексном и изазовном моменту, посебно имамо у виду да безбедност у Европи и на ширем простору ОЕБС-а значајно зависи и од ситуације у суседним регионима.

Управо имајући у виду да тероризам и феномен страних терористичких бораца, представљају озбиљну безбедносну претњу како за регион ОЕБС-а, тако и за његово шире суседство, определили смо се за то да током нашег председавања тема конференције ОЕБС-а у првој, политичко-војној димензији, буде борба против тероризма, са посебним фокусом на проблем страних терористичких бораца.

Сматрамо да након трагичних догађаја у Паризу и Копенхагену дужну пажњу треба да посветимо овом феномену, као изузетно значајном за европску и ширу међународну безбедност.

Осврнуо бих се на још један од приоритета нашег председавања ОЕБС-у, који је истовремено и један од приоритета Владе Републике Србије.

Реч је о младима, који су одувек и у свим друштвима били главни носиоци прогресивних идеја. Они су данас и једна од најугроженијих категорија у контексту актуелних трендова ширења радикализма и екстремизма у свету.

Подсетио бих и на нашу иницијативу о формирању Уније младих западног Балкана, са циљем повезивања, односно успостављања одрживе регионалне сарадње међу младима и институцијама за младе, са дугорочном визијом доприноса стабилности и напретку региона и јачању демократије и толеранције, без којих нема ни стабилности, ни преко потребног просперитета.

Тема наше данашње панел-дискусије јесте да ли је свеобухватан одговор на талас радикализације могућ. Евидентно, што је одговор свеобухватнији, он ће бити и делотворнији. У том смислу немамо избора. Са изазовима са којима се сви суочавамо морамо се ухватити у коштац на најсвеобухватнији могући начин, јер у свету комплексне глобалне међузависности сарадња и координација на плану супротстављања тероризму, радикализму, нетолеранцији према мањинама и другим облицима екстремизма немају алтернативу.

Хвала на пажњи“, наводи се у говору Дачића.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs