Београд, 31. март 2015. године – Државни секретар Министарства омладине и спорта Владе Републике Србије Ненад Боровчанин и помоћник министра унутрашњих послова Слободан Недељковић отворили су радионицу на којој су се стипендисти Фонда за младе таленте информисали о раду и најновијим технологијама које се користе у Сектору за аналитику, телекомуникационе и информационе технологије МУП-а.
Боровчанин је том приликом истакао да је за најуспешније кандидате предвиђена стручна пракса,и додао да наша земља препознаје младе и њихову важну улогу у друштву јер су они садашњост и будућност, ресурс иновација и покретачка снага.
Он је подсетио на то да је Министарство омладине и спорта, имајући ову чињеницу у виду, препознало неопходност континуираног и систематског улагања у развој и успостављање партнерског односа младих и државе.
Ресорно министарство је, како је навео, покренуло иницијативу за реализацију радионице за стипендисте Фонда за младе таленте у Сектору за аналитику, телекомуникационе и информационе технологије МУП-а.
Недељковић је, поздрављајући више од 50 најбољих студената, стипендиста овог фонда, објаснио да радионица има за циљ афирмацију примене савремених техничко-технолошких решења у МУП-у, као и подршку младим талентима и њиховом даљем стручном усавршавању у Србији.
Он је навео да ће студенти имати прилику да виде нека решења из области електронске управе која треба да олакшају грађанима решавање законских обавеза на један савремен и безбедан начин, без одласка у полицијске станице.
Такође, како је додао, студенти ће бити упознати и са применом веб апликативног развоја и развоја апликација на мобилним уређајима за приступ подацима и информацијама које се налазе у евиденцијама МУП-а.
Током радионице је приказана примена савремених технолошких решења која омогућавају коришћење просторних података и праћење локација мобилних терминала, које припадници МУП-а користе за остваривање сигурне и безбедне комуникације путем ТЕТРА дигиталне радио-мреже.
Студентима су представљене и могућности и сервиси националне радио-мреже ТЕТРА, и то кроз примере из праксе у којима је свим линијама рада Министарства пружана подршка у реаговању у ванредним и кризним ситуацијама обезбеђивањем брзог успостављања поузданих комуникационих канала.
Стипендисти Фонда су се упознали и са савременим аналитичким решењима која се користе за анализу и извештавање у свим областима и на свим нивоима, а заснивају се на примени савремених технологија и алата.
Представљени су и мобилни командно-контролни комуникациони системи за надзор и поступање у обезбеђивању јавног реда и мира и државне границе, као и мобилна ТЕТРА базна станица, као веријабилни део ТЕТРА мобилне радио-мреже.
Реализована је и посета Персонализационом центру у коме се персонализују сва идентификациона документа грађана нове генерације, а студенти су имали прилику да, уз стручно вођење, обиђу све целине – од припреме материјала до финалног паковања и припреме за дистрибуцију.
Они су посетили и електронски рачунски центар, као централну информациону локацију на којој се обезбеђује континуирана доступност 24/7 и коришћење података и информација из евиденција у домену надлежности МУП-а.
Студенти су обишли и ТЕТРА комуникациони центар, који је централна локација за обезбеђивање услуга и сервиса за безбедну комуникацију.
Сва приказана решења олакшавају рад полицијским службеницима, а у функцији су борбе против криминала, контроле државне границе и обављања других полицијских послова у циљу повећања степена безбедности грађана Србије.
Радионици за стипендисте Фонда за младе таленте "Нове информационо- комуникационе технологије и њихова примена у МУП", која је организована 27. марта, присуствовало је више од 50 студената са различитих високообразовних институција из земље и иностранства.