Београд, 31. март 2015. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић и министар спољних послова Италије Паоло Ђентилони постигли су данас сагласност о томе да је Италија први економски партнер Србије, али и њен важан политички партнер, који пружа пуну подршку убрзању европских интеграција.
 |
Фото: Министарство спољних послова |
Дачић је на заједничкој конференцији за новинаре у Палати Србија истакао да је Ђентилонију пренео да су
завршени скрининзи за сва поглавља, што значи да је наша земља спремна за њихово отварање.
Сада је реч о политичкој процени држава чланица о томе да ли постоје политички услови да се таква одлука донесе, навео је он и подсетио на став Немачке, која сматра да се не могу отворити друга поглавља док се не отвори Поглавље 35, које је везано за Косово и Метохију.
Србија ће, како је нагласио, испуњавати све што је потписано у бриселском споразуму и предвиђено планом имплементације, али не може бити одговорна ако неко поставља нове услове.
Италија је наш први економски, али и политички партнер, поновио је први потпредседник Владе и упутио захвалност Риму на подршци Србији у процесу европских интеграција.
Према његовим речима, Италија се залаже за убрзање преговора о чланству, односно за отварање поглавља, чиме пружа веома значајну подршку ономе што ради Влада Србије.
Такође, Италија даје допринос и регионалној стабилности, напоменуо је он и подсетио на то да је на иницијативу Рима недавно одржан трилатералан састанак Италије, Србије и Албаније.
Дачић је поручио да Србија жели да што више унапређује и развија односе са Италијом, и изразио очекивање да ће бити дефинисани не само економски пројекти, већ да ће Италија учествовати и у бројним регионалним пројектима везаним за саобраћајнице, енергетику и инфраструктуру.
Ђентилони је пренео да је Италија потпуно сигурна у то да процес европских интеграција Србије треба да иде корак напред, уз оцену да постоје сви услови да Европска комисија у наредним месецима донесе одлуку о отварању поглавља.
Не можемо да задржавамо поступак европских интеграција јер је Србија преузела обавезе и ради на њиховом испуњавању. Верујем да постоје сви услови да Европска комисија у наредним месецима донесе одлуку о отварању поглавља, поновио је он.
Министар је констатовао да две државе имају одличне политичке и економске односе, и најавио да ће председник Италије Серђо Матарела 25. маја доћи у посету Београду, док би ускоро требало да буде одржана и заједничка седница влада двеју земаља.
Италија је први економски партнер Србије и неко ко је највише подржава на путу ка ЕУ, поновио је Ђентилони и нагласио да Италија цени и то што је Београд урадио у оквиру дијалога са Приштином, као и у свим осталим питањима која се тичу европских интеграција.
Он је истовремено поручио да Италија уважава све што Србија чини као председавајућа Организацији за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС).