Београд, 27. март 2015. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић потписала је данас Меморандум о разумевању чији је циљ сарадња на успостављању електронског система за издавање грађевинских дозвола.
 |
Фото: Танјуг |
Михајловић је овај меморандум потписала са Националном алијансом за локални економски развој (НАЛЕД), Cardno Emerging Markets USA Ltd.. које спроводи УСАИД Пројекат за боље услове пословања и Отвореним регионалним фондом за модернизацију општинских услуга, који финансирају немачко Савезно министарство за привредну сарадњу и развој и Влада Швајцарске преко Швајцарске агенције за развој и сарадњу.
Она је поновила да очекује да ће 2015. година бити година градње, и потврдила да ће од 1. јануара 2016. године бити могуће електронско издавање грађевинских дозвола.
Србија жели да иде напред, значајан корак су измене и допуне Закона о планирању и изградњи, а од следеће године крећемо и са електронским грађевинским дозволама, поручила је Михајловић.
Електронске грађевинске дозволе су, како је истакла, велики корак за Србију када је реч о стварању повољног пословног окружења за инвеститоре.
Према њеним речима, тек ће бити разговарано са донаторима о томе колико ће коштати софтверска решења за електронске грађевинске дозволе, али оне ће донети не само уштеде, већ ће обезбедити и покретање грађевинске индустрије.
Циљ нам је да грађевинска индустрија има најмање шест одсто удела у бруто домаћем производу, да се брже гради и да се смањи корупција у овој области, нагласила је Михајловић.
Усвајањем измена и допуна Закона о планирању и изградњи грађевинска дозвола може да се добије врло брзо, тако да инвеститор за месец до месец и по дана већ може да почне да гради, закључила је она.
Председник Управног одбора НАЛЕД-а Владан Атанасијевић рекао је да ће поводом увођења електронских дозвола бити формирана радна група којој ће НАЛЕД пружити подршку.
Радићемо на припреми софтвера за електронске дозволе, као и обуку службеника у локалним самоуправама о томе како да га користе, рекао је Атанасијевић.
Представник УСАИД Пројекта за боље услове пословања Џо Лаутер указао је на то да Закон о планирању и изградњи има велики утицај на економију Србије, и нагласио да су подзаконска акта уз тај пропис, можда чак и први пут у Србији, усвојена на време.
Директор за Србију Немачке организације за техничку сарадњу (ГИЗ) Сигмунд Милер оценио је да је модернизација јавних услуга кључни предуслов за брже приступање Србије Европској унији.