Београд, 26. март 2015. године – Министар правде у Влади Републике Србије Никола Селаковић изјавио је данас да су могућност поновног покретања поступака након пресуде Европског суда, декриминализација клевете и делотворност уставне жалбе неки од корака које је наша земља предузела у циљу приближавања Европској конвенцији о људским правима и њеном потпуном спровођењу.
 |
Фото: mpravde.gov.rs |
Селаковић је на конференцији “Имплементација Европске конвенције о људским правима: наша заједничка одговорност” рекао да су у Србији преведене све пресуде Европског суда за људска права донете у односу на нашу земљу, као и да је за ову годину планирано да Правосудна академија координира превођење најважнијих пресуда које је тај суд издвојио у извештају за 2014. годину.
Ступање на снагу Протокола број 14 имало је значајан утицај на репетитивне представке поднете Европском суду против Србије, указао је министар и додао да је помоћу овог новог механизма више од 1.200 случајева у одређеној врсти предмета који су везани за неизвршење коначних пресуда решено поравнањем.
Србија на овај начин доприноси смањењу броја оваквих предмета пред Европским судом за људска права, истакао је Селаковић.
Према његовим речима, Уставни суд у Србији прихватио је стандарде које је установио Европски суд, тако да се слични предмети убудуће могу решавати пред Уставним судом.
Број нерешених репетитивних предмета у вези са Србијом знатно је мањи почетком 2015. године у односу на почетак 2014. године, односно уместо 11.280 предмета, сада их има 2.400, саопштио је министар.
Он је поновио да наша земља улаже велике напоре да обезбеди потпуно извршење три пилот-пресуде које су усвојене у односу на Србију, као и у циљу предузимања општих мера које би утицале на смањење броја репетитивних предмета пред Европским судом.
Када је реч о питању ефикасности надлежних домаћих органа за брзо извршење пресуда Европског суда за људска права, потребно је узети у обзир чињеницу да је неопходно време како би се решили системски сложени проблеми, указао је Селаковић.