Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Сарадња основа стабилности региона западног Балкана

Сарадња основа стабилности региона западног Балкана

Београд/Приштина, 25. март 2015. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас у Приштини да је Србија спремна на интензивирање реформских напора који већ дају конкретне резултате, као и на тешњу сарадњу у оквиру региона и са чланицама ЕУ у циљу остваривања одрживог економског раста.

Фото: Танјуг

Званични сајт Владе Србије преноси обраћање Дачића на конференцији о западном Балкану „Унапређење повезаности и јака главна мрежа“ у целини:

„Поштовани господине председавајући,
Поштовани комесари,
Драге колеге,
Даме и господо,

Задовољство ми је што имам прилику да учествујем на овом регионалном скупу, који у свом називу садржи симболику нашег данашњег састанка као наставка београдског, који смо имали пре само шест месеци у овом истом формату, као и будућих које ћемо имати, а то је „Унапређење повезаности“.

Неспорно је да је у региону западног Балкана после пуно турбуленција остварен суштински напредак како у погледу изградње мира и демократије, тако и на плану регионалне сарадње и европских интеграција.

У том смислу, био сам поносан на то да сам у говору високог представника ЕУ Федерике Могерини на седници Савета безбедности УН посвећеној сарадњи између УН и регионалних и подрегионалних организација, у Њујорку, 9. марта ове године чуо да „Данас, Балкан свима нуди разлоге да буду поносни и оптимистични“. Схватио сам ову поруку као похвалу, али и као обавезу. Обавезу која је наш заједнички интерес: да унапредимо сарадњу, да јачамо стабилност у региону и пре свега да се боримо за бољи и просперитетнији живот наших грађана.

Визија чланства у ЕУ била је главни покретачки фактор низа реформских активности и позитивног развоја у региону. Она то остаје и у перспективи. Уверен сам у то да ће она наставити да доприноси јачању свих облика повезивања, од омладине и спорта, преко привреде и економије, до кључних инфраструктурних пројеката.

У потпуности се слажем са комесаром Јоханесом Ханом када каже да ће примена циљева из „берлинског процеса“ довести до конкретних резултата који ће регион учинити јединственијим и ближим ЕУ. Додао бих да пројекти у разним сегментима, који су започети или тек планирани, повећавају наша очекивања и надања, али и свест о томе да треба да уложимо више напора како бисмо остварили заједничке циљеве.

Желим да вас и овом приликом уверим у то да је моја земља спремна на интензивирање реформских напора који већ дају конкретне и видљиве резултате, као и на тешњу сарадњу у оквиру региона, као и са чланицама ЕУ у циљу остваривања одрживог економског раста који ће, без икакве сумње, донети квалитетнији живот нашим грађанима и приближити нас чланству у ЕУ. Искрена сарадња је основа стабилности нашег региона, на чему ће Република Србија истрајати као поуздан партнер.

И док ово говорим, некако ми се намеће питање: ко би били главни носиоци ових прогресивних идеја? Одговор је јасан, као у свему што је напредно и позитивно, свакако, пре свих млади људи. У том смислу, дозволите ми да подсетим на то да је председник Владе Србије покренуо иницијативу о формирању Уније младих западног Балкана, што је првобитно предложио на Самиту о западном Балкану у Берлину у августу прошле године.

Њен циљ јесте управо оно о чему данас разговарамо, повезивање, односно успостављање одрживе регионалне сарадње међу младима и институцијама за младе. То ће, уверен сам, дугорочно посматрано резултирати стабилношћу и напретком региона и допринети јачању демократије и толеранције, без које нема ни стабилности, ни преко потребног просперитета.

Данас ће се овде говорити првенствено о повезивању у области инфраструктуре и транспорта, што јесте кључно ради веће мобилности људи, кретања робе и јачања економија у региону. Као што верујем у заједничку европску будућност западног Балкана, тако верујем и у његову економску перспективност и конкурентност захваљујући нашем највећем капиталу - младим, школованим људима које је потребно смишљено запошљавати, али и транспортној мрежи коју заједно планирамо да изградимо, уз помоћ наших пријатеља и партнера из Европске уније, са циљем пуне интеграције западног Балкана у мрежу европских транспортних коридора.

Хвала на пажњи“, наводи се у говору првог потпредседника Владе Србије.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs