Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Могућности за ефикасније коришћење биомасе у енергетске сврхе

Могућности за ефикасније коришћење биомасе у енергетске сврхе

Београд, 24. март 2015. године – Државни секретар Министарства пољопривреде и заштите животне средине Владе Републике Србије Стана Божовић подсетила је данас на то да ресорно министарство и Немачка организација за међународну сарадњу (ГИЗ) већ неколико година веома успешно сарађују на реализацији пројеката од заједничког интереса.


Божовић је на јавном слушању на тему „Могућности за ефикасније коришћење биомасе у енергетске сврхе у Републици Србији“ истакла да је досадашња финансијска и стручна подршка ове организације за Србију од непроцењивог значаја.

Она је посебно указала на значај пројекта који има за циљ успостављање одрживог тржишта енергије произведене из биомасе у Србији, и изразила очекивање да ће ова сарадња бити настављена и убудуће.

Према њеним речима, могућности за коришћење биомасе у енергетске сврхе значајна је са више аспеката.

Неизвесност и несигурност у снабдевању енергијом, ефекти загађења животне средине, као и застрашујуће последице климатских промена са којима се суочавамо последњих година указују на то да морамо размишљати о алтернативним изворима енергије, навела је Божовић.

У складу са тим, како је додала, сектори пољопривреде и животне средине представљају кључне сегменте у којима ће се осетити ефекти реструктурирања енергетског сектора и прелазак са необновљивих на обновљиве енергетске изворе.

Она је објаснила да са једне стране, пољопривреда и шумарство треба да обезбеде биомасу као обновљив извор енергије, док ће у области животне средине бити видљиви позитивни ефекти примене овог инструмента.

Божовић се осврнула и на прихваћене обавезе у процесу придруживања ЕУ о обавезујућем уделу од 27 одсто обновљивих извора енергије у финалној потрошњи енергије, уз напомену да коришћење биомасе представља највећи потенцијал у циљу достизања тог обавезујућег удела.

Потенцијал од више од 3,3 милиона тона еквивалената нафте у шумској и пољопривредној биомаси, коришћење биоразградиве фракције из комуналног отпада, као и употреба отпада животињског порекла, представљају добру основу за остварење обавезујућег циља, истакла је државни секретар.

Такође, како је додала, поменутом циљу може допринети и коришћење више од 100.000 хектара маргиналног земљишта, на којем би се производила биомаса за енергетске сврхе.

Кључни ефекти у коришћењу биомасе који се могу очекивати су супституција фосилних извора енергије, смањење емисије из сектора енергетике и саобраћаја у животну средину, ублажавање климатских промена, смањење загађења вода, ефикасно управљање отпадним токовима, одрживо управљање природним ресурсима, јачање пољопривредног и шумарског сектора и рурални развој, навела је она.

Према њеној оцени, примена биомасе као енергетског ресурса може имати позитивне ефекте само ако је заснована на концепту одрживости.

Божовић је објаснила да то значи да је потребно спречити такмичење између производње хране и производње енергије из биомасе, рационално користити биомасу на основу индикатора одрживости и очувати квалитет земљишта, као и органски садржај у производњи биомасе.

Коришћење енергије из биомасе на принципима одрживости представља континуирани процес који захтева организован и систематски приступ свих актера на националном, регионалном и локалном нивоу, закључила је она.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs