Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Адекватним мерама државе побољшати стање у грађевинарству

Адекватним мерама државе побољшати стање у грађевинарству

Београд, 23. март 2015. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић изјавила је данас да је задатак ресорног министарства и Синдиката радника грађевинарства да заједно раде на повратку угледа грађевинској индустрији.


Михајловић је на конгресу Синдиката радника грађевинарства и индустрије грађевинског материјала истакла да је најважнији задатак Министарства и тог синдиката смањење броја несрећа на градилиштима.

Она је нагласила да бројке показују да запослени у грађевинској индустрији примају 20 одсто нижу плату од просека у Србији, и објаснила да "црне" и "беле" листе нису уведене само да би се видело које предузеће остварује профит или губитак, већ и да ли штити раднике.

Министарство ће заједно са синдикатима радити и на потребним законским решењима у овој области, најавила је Михајловић и указала на потребу увођења измена Закона о инспекцијском пословању у домену заштите радника на градилиштима.

Такође, како је додала, заједнички ће се радити и на бољој организацији грађевинске индустрије, односно на удруживању грађевинских фирми са циљем да грађевинска оператива више не буде подизвођач у пословима.

Ресорно министарство ће увек бити уз грађевинску индустрију, али то не значи да ће да помаже новцем, већ добрим законским решењима, стварањем повољног пословног амбијента и пружањем подршке у разговору са банкама, поручила је Михајловић.

Председник Савеза самосталних синдиката Србије Љубисав Орбовић оценио је да је добро то што су ресорна министарства потписала колективне уговоре у многим делатностима, као што су здравство, образовање и државна управа.

Орбовић је напоменуо да није потписан ниједан колективни уговор у реалном сектору, а разлози су лоша организација послодавачких организација и њихова неспремност да потписују колективне уговоре.

Он је пренео да је на састанку Социјално-економског савета, који је одржан 20. и 21. марта, постигнут договор о томе да послодавачке организације у наредних 15 дана почну преговоре о потписивању колективних уговора.

Према његовим речима, потписивање колективних уговора допринеће бољој организацији сектора грађевине, али и осталих који ће приступити том послу.

Председник Самосталног синдиката грађевинарства Душко Вуковић подсетио је на то да је просечна плата у сектору грађевинарства у јануару ове године износила 35.300 динара, што је мање од просечне плате у Републици, која је у истом месецу износила 39.300 динара.

Вуковић је изразио уверење да ће, у сарадњи са ресорним министарством и Владом, бити пронађене заједничке мере како би се стање у грађевинарству побољшало.

Овај сектор, који тренутно упошљава приближно 100.000 људи, доношењем адекватних стратешких мера може да се врати на онај ниво на којем је био пре 20 година, закључио је он.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs