Београд/Брисел, 21. март 2015. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички разговарала је на крају посете Бриселу са потпредседником Европске комисије задуженим за буџет и људске ресурсе Кристалином Георгијевом и комесаром за политику суседства и преговоре о проширењу Јоханесом Ханом.
 |
Кристалина Георгијева и Кори Удовички |
На састанцима је Србија добила велике похвале за реформске процесе које обавља. Хан је изнео посебне честитке за Акциони план за спровођење Стратегије реформе јавне управе, и нагласио да сада треба искористити тренутак и да је најважније да се иде даље на овом путу.
Он је истакао да ће Србија на том путу имати помоћ и подршку Европске уније.
Удовички и Хан су постигли сагласност о томе да ће отварање Поглавља 32 преговарачког процеса, које се односи на контролу јавних финансија, знатно допринети ефикаснијој реформи јавне управе.
Удовички је оценила да је то за Србију од велике важности, посебно у времену фискалне консолидације и напора наше земље да стабилизује буџет и спроведе реформе.
Она је на састанку са Ханом истакла да иза реформи и пута ка ЕУ стоји снажна посвећеност Владе Србије на челу са председником Александром Вучићем и да треба да се искористи свака прилика да се процес убрза.
ЕУ је спремна да технички и финансијски помогне реформу јавне управе у Србији, потврдила је потпредседник Владе након састанка и додала да је реформа јавне управе један од стубова нове политике проширења ЕУ, неопходан и за привредни раст и квалитетнији живот грађана.
Удовички је на састанку са Георгиевом истакла да Влада Србије показује грађанима Србије и европским партнерима да је посвећена европском путу, подстицању привредног раста, унапређењу процеса планирања, изградњи капацитета и институција, што потврђује и управо усвојени Акциони план за спровођење Стратегије реформе јавне управе.
Она је на састанку са Георгиевом навела да је Србија свесна тога да мора да оствари боље резултате, али са мање средстава.
Читава Влада, како је истакла, верује да је то могуће и у том циљу ради на функционалним анализама које ће нам дати увид у структурне проблеме функционисања јавне управе.
Такође, Удовички је пренела захвалност на помоћи ЕУ нашој земљи.
Георгиева је истакла да и Европска комисија планира смањење броја запослених због штедње, уз оцену да је, тамо где су наслеђа таква као у Србији, реформа државно-службеничког система изузетно тешка.
Она је указала на то да је важно одржати фокус на систему који ће мерити резултате, као и да треба обратити пажњу на унапређење развоја е-Управе у наредном периоду.
Удовички је потврдила да се ускоро очекује усвајање Стратегије е-Управе, а у разговору је постигнута сагласност о томе да малим и средњим предузећима треба посветити већу пажњу јер је то основа за развој Србије у наредних неколико година, наводи се у саопштењу Кабинета потпредседника Владе и министра државне управе и локалне самоуправе.