Београд, 20. март 2015. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Златибор Лончар саопштио је данас да у Србији годишње 4.000 жена оболи од рака дојке, док 1.600 њих изгуби битку за живот, при чему наша земља према броју умрлих заузима друго место у Европи.
Лончар је на скупу поводом обележавања Националног дана борбе против рака дојке истакао да је Србија на неславном другом месту управо због касног откривања карцинома, због чега је национални дан борбе против ове опаке болести уведен како би се женама скренула пажња на неопходност редовних прегледа.
Он је истакао да је, на основу података Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" за 2012. годину, од укупног броја смртних случајева више од 10 одсто умрлих жена млађе од 50 година, а свака трећа жена је старости од 50 до 64 године.
Лончар је објаснио да се рак најчешће открије када је његова величина већа од два центиметра, са већ постојећим ближим или даљим метастазама, а препоруке су да се открије у раној фази, када је величина тумора мања од један центиметар.
Према његовим речима, када се рак открије у раној фази, уз адекватну дијагностику и лечење, шансе за излечење су много веће него ако се открије у касној фази, при чему се у развијеним земљама рак у готово 90 одсто случајева открије у раној фази.
Лончар је најавио да ће се ове године програм организованог скрининга спроводити у 29 општина, и прецизирао да ће њиме бити обухваћено 320.000 жена старости од 50 до 69 година.
У програм ће, како је додао, бити укључени и мобилни мамографи у општинама у којима организовани скрининзи не постоје и које су на разуђеном терену.
Неопходно је да се жене старости од 50 до 69 година, када буду позване, обавезно одазову на скрининг мамографију, поручио је министар.
Он је најавио и да ће се наставити сарадња министарства и Владе Јапана, која ће финансирати другу фазу пројекта за контролу малигних болести.
Лончар је на скупу доделио Признање за изузетан допринос у борби против рака дојке вршиоцу дужности директора Центра за радиологију КЦ Ниш доктору Златку Ширићу.
Национални дан борбе против рака дојке установљен је 2013. године на иницијативу Фонда Б92 и компаније "Авон", уз подршку Министарства здравља, Института "Батут" и Института за онкологију и радиологију Србије.
Директор Фонда Б92 Веран Матић истакао је да му је драго што ће се мобилни мамографи укључити у акцију, јер ће се на тај начин постићи највећа могућа ефикасност скрининга.
Директор компаније "Авон" Весна Ковљенић рекла је да је циљ те компаније да мотивише жене да иду на редовне прегледе, као и да им покаже да у борби против ове болести нису саме.