Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Србија даје допринос борби против тероризма

Србија даје допринос борби против тероризма

Београд/Беч, 20. март 2015. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас у Бечу да је Србија опредељена да одговори савременим безбедносним изазовима у борби против тероризма, свих видова екстремизма и верског фанатизма.

Фото: msp.gov.rs

Званични сајт Владе Србије преноси обраћање Дачића на првом панелу конференције “Заједничко решавање проблема џихадизма“ у целини:

"Екселенције,
Даме и господо,

Србија је чврсто опредељена да одговори савременим безбедносним изазовима, међу којима борба против тероризма, свих видова екстремизма и верског фанатизма представља наш хитан заједнички задатак. Србија је опредељена да са партнерима у свету, нарочито са ЕУ, допринесе сузбијању ових претњи на регионалном, европском и глобалном нивоу.

Сложеност питања захтева координирано деловање и посвећивање пажње свим аспектима овог феномена на националном и међународном нивоу. Србија је увек осуђивала тероризам у свим његовим облицима и све врсте екстремизма и радикализма без обзира на то ко је виновник, где се он спроводи и који су мотиви извршилаца и присталица.

У суочавању са овим изазовима, од којих је најактуелнији онај оличен у деловању Исламске државе, Србија се одмах прикључила активностима на међународном плану и коспонзорисала је једногласно усвојену Резолуцију 2178 у СБ УН, уз више пута поновљену спремност да појача сарадњу и координира активности са свим земљама у региону и ван њега. Србија даје свој допринос и као чланица Глобалне коалиције у борби против Исламске државе.

Србија је веома брзо променила Кривични законик како би био спречен одлазак или транзит лица преко њене територије ради учешћа у сукобима у другим земљама увођењем кривичних дела за такво учешће, као и за организовање, подстрекивање и регрутовање страних бораца.

Србија са посебном пажњом прати феномен џихадизма у свету јер се на њеној територији и најближем окружењу региструје ширење идеја радикалног ислама и регрутовања за џихад у Сирији и Ираку. Србија је и сама суочена са проблемом страних бораца, односно са одласком својих држављана да ратују у редовима Исламске државе, махом преко радикалних исламских проповедника и центара. Њих највише има из Рашке области и са Косова и Метохије. Број страних бораца из Србије је релативно мали у односу на укупан број страних бораца Исламске државе (око стотину), али није занемарљив.

Сузбијање тероризма и екстремизма репресивним, војним и полицијским мерама није довољно. Желим да истакнем да је и данашња расправа на овом панелу више него корисна за сагледавање комплементарних мера које треба да делују на саме корене ових феномена. Исламска држава потенцијалне регруте у Европи тражи међу грађанима исламске вероисповести који се из различитих разлога осећају маргинализовани и као такви представљају лаку мету исламских фундаменталиста.

Веома је важно питање интеграције грађана свих вероисповести и политичких убеђења у модерно друштво засновано на заједничким вредностима и оно је кључно у борби против тероризма, екстремизма и радикализма. Интеграција подразумева и слободу верског опредељења и право на идентитет, али и схватање популације која се интегрише да то није на штету њене религијске, етничке и друге припадности и наслеђа.

Посебну пажњу заслужује разматрање места ислама у данашњем модерном европском друштву и неговање културе међуверског дијалога у циљу промоције разумевања и заједничких вредности. Одговорност за то заједнички лежи на држави и њеним институцијама, верским лидерима и друштву у целини, како се не би стварало погодно тло за фундаменталистичке циљеве. У том смислу мора се избећи свако поистовећивање ислама и екстремизма и тероризма. Зато посебна пажња мора бити посвећена паралелној борби против исламофобије.

Србија жели да пружи допринос свим мерама на међународном плану у правцу искорењивања екстремизма и радикализма и спречавања терористичких активности. Свака земља без обзира на величину требало би да има своју улогу у складу са својим ресурсима и могућностима, јер тероризам, екстремизам и радикализам не знају за границе.

Хвала на пажњи", наводи се у говору Дачића.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs