 |
Фото: Министарство спољних послова |
На састанку у седишту НАТО било је речи о даљем унапређењу сарадње Србије и НАТО-а кроз Партнерство за мир, актуелној ситуацији на Косову и Метохији, сарадњи у региону, као и о новим безбедносним изазовима.
Дачић је истакао да Србија види простор за даље унапређење сарадње са НАТО у оквиру расположивих механизама Партнерства за мир, поштујући при томе прокламовану војну неутралност.
Он је указао на то да ће недавно
усвојени Индивидуални акциони план партнерства (ИПАП) између Србије и НАТО представљати оквир за даље јачање сарадње, као и средство за ангажовање у свеобухватним реформским процесима.
Први потпредседник Владе је обавестио саговорнике о томе да је Србија дефинисала приоритетне области сарадње у наредном периоду.
То су, како је навео, даљи развој политичког дијалога, учешће у програму Партнерства за мир, програмима "Изградња интегритета", "Наука за мир и безбедност", као и у области управљања кризама и планирања у цивилним ванредним ситуацијама, и у јавној дипломатији.
Дачић је посебно указао на значај несмањеног присуства снага Кфора у јужној српској покрајини.
Према његовим речима, успех дијалога Београда и Приштине и имплементација договореног у директној су вези са очувањем стабилности и безбедности на Космету.
У том смислу, како је навео, веома су важне гаранције НАТО о присуству такозваних косовских безбедносних снага на северу Косова и Метохије.
Он је, говорећи о новим безбедносним изазовима, потврдио да Србија у границама својих могућности и у складу са ресурсима којима располаже подржава борбу против свих облика тероризма и радикализма, па и Исламске државе.
Дачић је, такође, упознао саговорнике са кључним спољнополитичким приоритетима Србије, пре свега са значајем који наша земља придаје чланству у ЕУ и развоју регионалне сарадње, при чему је представио и активности и досадашње резултате председавања Србије ОЕБС-у.
Гашић је, говорећи о усвајању ИПАП-а, који представља највиши степен сарадње са партнерском државом која није опредељена за чланство у НАТО, поручио да Србија жели да развија сарадњу са Алијансом у оквиру Партнерства за мир.
Он је објаснио да се на тај начин доприноси достизању интероперабилности у Војсци Србије, изградњи војних капацитета за допринос међународном миру и стабилности, као и бољој сарадњи на билатералном плану са чланицама НАТО.
Учешће у Партнерству за мир за Србију представља оптималан оквир за остварење безбедносних циљева и унапређење одбрамбених капацитета, уз задржавање прокламоване политике војне неутралности, нагласио је министар.
Он је пренео захвалност Кфору на професионалном приступу у извршавању мандата додељеног Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН, уз оцену да је сарадња снага Кфора са Војском Србије одлична на свим нивоима.