Београд, 18. март 2015. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Душан Вујовић изјавио је данас да ће наша земља, у складу са својим међународним обавезама, унапредити борбу против тероризма и кроз превентивне и кроз репресивне мере против његовог финансирања.
|
Фото: Фонет |
Вујовић је, образлажући у Скупштини Србије Предлог закона о ограничавању располагања имовином у циљу спречавања тероризма, који предвиђа замрзавање имовине онима који се нађу на листама терориста, њихових финансијера и помагача, рекао да ће листу утврдити Влада, на основу три извора информација.
Један извор је систем УН, други су информације од домаћих надлежних органа и трећи су могуће информације од других држава, прецизирао је министар.
Он је навео да Србија предлогом овог закона усклађује законску регулативу са ратификованим конвенцијама УН, а истовремено испуњава и обавезе које произлазе из чланства у Савету Европе, с обзиром на велико кашњење у доношењу прописа.
Према његовим речима, овај закон омогућава Србији да поштује све обавезе према УН и Савету Европе и свим другим важећим међународним законима, при чему је његов циљ унапређење борбе против тероризма установљавањем система превентивних и репресивних мера против финансирања тероризма и ограничавање терористима и њиховим финансијерима да располажу имовином.
Реч је, како је објаснио, о привременом ограничавању у располагању имовином док се не спроведу сви други законом утврђени поступци.
Вујовић је, говорећи о изменама Царинског закона, рекао да је главна новина увођење новог компјутеризованог транзитног система који би омогућио Србији да олакша спровођење транзитног поступка робе, што је предуслов приступања Конвенцији о заједничком транзиту.
Он је истакао да измене Царинског закона омогућавају даље усаглашавање са царинским законима ЕУ, а новина је увођење прихватања не само банкарске гаранције, него и других облика обезбеђивања царинског дуга.
Министар је, поводом потврђивања Споразума о зајму са KfW, Франкфурт на Мајни и Републике Србије у износу до 15 милиона евра за пројекат “Енергетске ефикасности у јавним објектима", рекао да је пројекат енергетске ефикасности у јавним објектима масовно споровођен у великом броју земаља, где су малим улагањима остварене огромне уштеде у школама, музејима и јавним зградама уопште.
Он је указао на то да је зајам узет под изузетно повољним условима, са фиксном каматном стопом од 2,1 одсто на период од 12 година који ће Србија враћати у 19 узастопних полугодишњих рата до 30. децембра 2017. године, када је и крајњи рок за повлачење тих средстава.
Уз зајам је обезбеђена и донација од 1,3 милиона евра као допринос локалним самоуправама, навео је Вујовић.
На дневном реду седнице која је данас почела јесте и потврђивање Споразума између Владе Србије и Савета министара Републике Албаније, који, како је навео, ствара правни простор да царински органи међусобно пружају административну помоћ и размену информација у спречавању кршења царинских прописа.