Косовска Митровица, 17. март 2015. године – Директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије Марко Ђурић оценио је данас да одговор на питање ко сноси политичку одговорност за догађаје од 17. марта 2004. године у јужној српској покрајини треба тражити у Приштини.
 |
Фото: Танјуг |
Ђурић је, на академији која је у Косовској Митровици одржана поводом годишњице мартовског погрома на Космету, истакао да још нико није поставио питање, нити дао одговор ко је политички организовао, планирао, спровео и довео до трагичних последица овог догађаја по српски народ на Косову и Метохији.
Он је поручио да је искрена жеља Србије да се са албанским народом на Космету нађе мир и да два народа живе раме уз раме, како се овакве ствари никада више не би поновиле.
Председник Привременог органа општине Косовска Митровица Александар Спирић истакао је да се данас, 11 година од мартовског погрома, суочавамо са чињеницом да последице овог нецивилизацијског чина и даље трају, без изгледа за суштинске промене у заштити националног и културног идентитета Срба на Космету.
Спирић је указао на то да наш циљ није само представљање размере почињеног злочина и осуда злочинаца, већ и тражење дугорочног и одрживог решења за питања од суштинског значаја за јужну српску покрајину.
Обележавање годишњице погрома над Србима јесте најбољи начин да покажемо да се сећамо, памтимо и да гледамо у будућност, навео је он и поручио да је циљ изградња економски просперитетнијег друштва на Косову и Метохији.
Желимо да у здравом политичком надметању сложно, користећи сва своја знања, време и енергију, помогнемо српском народу да живи боље, сигурније и квалитетније, нагласио је Спирић.
Градоначелник северне Косовске Митровице Горан Ракић поновио је да ће држава Србија, преко Канцеларије за Косово и Метохију, обезбедити средства за обнову цркава и манастира у покрајини.
Академију је химном Србије "Боже правде" отворио црквени хор "Бранислав Нушић" из Косовске Митровице.
Том приликом приказан је и кратак филм о погрому Срба на Косову и Метохији 17. марта 2004. године у продукцији ТВ Мост.
У холу Митровачког двора и у самој сали отворена је изложба фотографија професионалног фотографа из Новог Сада Дарка Дозета, посвећена мартовском погрому.
Академији су присуствовали и градоначелници општина са севера Космета, начелник Косовскомитровачког округа, представници Канцеларије за Косово и Метохију, као и бројни рађани.
Ђурић је данас у Звечану са бившим фудбалером и репрезентативцем Србије Дејаном Станковићем на теренима ФК “Звечан” уручио комплете спортске опреме фудбалерима ФК Трепча у Звечану, донацију нашег прослављеног спортисте.
Ђурић и Станковић су након тога са младим глумцима, члановима екипе филма „Енклава“, присуствовали спортском часу у ОШ „Вук Караџић“ у Звечану, који је Станковић одржао са државним секретаром Министарства омладине и спорта Владе Републике Србије Предрагом Перуничићем.
Перуничић је претходно присуствовао помену жртвама страдалим на Косову и Метохији и полагању венаца код споменика „Бели анђео“ у Косовској Митровици, а након школског часа и подели спортске опреме члановима ФК Трепча у Звечану.