Београд, 17. март 2015. године – Министар културе и информисања у Влади Републике Србије Иван Тасовац указао је данас на потребу превентивног деловања у заштити садржаја, али и поштовања елементарних правила новинарске професије приликом објављивања информација.
 |
Фото: Фонет |
Тасовац је на саветовању “Безбедност сајтова са информативним садржајем“ истакао да је међусобно прожимање државних органа и њихова директна комуникација са медијима формула која може донети бољитак и отклонити злоупотребе у тој области.
Он је оценио да је то најбољи начин да се убудуће технички проблеми настали непридржавањем елементарних сигурносних мера у виртуелном свету не проглашавају за атак на сајтове и слободу изражавања.
Влада Србије и Министарство културе и информисања имају искрену жељу да побољшају климу и предуслове за слободу изражавања, поручио је Тасовац.
Према његовим речима, овај скуп је одличан увод у одржавање међународне конференције о безбедности новинара, која ће бити организована 26. и 27. марта у Београду под покровитељством ресорног министарства и Канцеларије ОЕБС-а у Србији.
Министар је подсетио на то да ће ова година донети велике промене на медијском пољу, с обзиром на то да ће држава изаћи из медијског власништва, а биће спроведена и дигитализација телевизијског сигнала.
Такође, како је најавио, биће успостављен нови модел пројектног суфинансирања медијских садржаја којима се промовише јавни интерес, као и започет рад на новој медијској стратегији, која би формално требало да трасира пут којим ће се наша земља кретати у наредном периоду.
Он је изразио очекивање да ће ове године бити отворено Поглавље 23 које обухвата првосуђе и основна људска права, што подразумева и право и слободу изражавања, као и Поглавље 10, које се односи на медије и информационо друштво.
Министар унутрашњих послова у Влади Србије Небојша Стефановић је у обраћању присутнима најавио интензивнији рад на ефикаснијим начинима заштите, али и превенције садржаја сајтова.
Он је констатовао да сајтови све више преузимају примат у извештавању, и истакао да је њихова улога у преношењу информација у реалном времену веома важна.
Стефановић је, када је реч о одбрани од високотехнолошког криминала, навео да је улога свих јединица у МУП-у које се баве вискотехнолошким криминалом јасно дефинисана и да су сви припадници спремни да одговоре задацима у том контексту.
Циљ скупа, на којем је учествовала и републички јавни тужилац Загорка Доловац, била је стручна анализа досадашњих искустава у области безбедности сајтова са информативним садржајем, размена мишљења, као и давање препорука и договарање могућих даљих корака на плану очувања безбедности тих сајтова.
На саветовање су позвани представници медијских и новинарских удружења, сајтова са информативним садржајем, медија, надлежног скупштинског одбора, независних тела и (само)регулаторних тела, невладиног сектора, међународних организација и амбасада.