Београд/Подгорица, 16. март 2015. године – Министар унутрашњих послова у Влади Републике Србије Небојша Стефановић и министар унутрашњих послова Црне Горе Рашко Коњевић разговарали су данас
у Подгорици о сарадњи полиција двеју земаља у области размене података о безбедносно интересантним особама, као и о сарадњи на плану европских интеграција.
Стефановић је на конференцији за новинаре, која је одржана након састанка са Коњевићем, поручио да је Србија потпуно посвећена борби против организованог криминала и корупције.
Он је оценио да ће снажна сарадња криминалистичких полиција двеју земаља, кроз размену сазнања и интензивније контакте у размени информација о безбедносно интересантним лицима, довести до повећања безбедности грађана и Србије и Црне Горе.
Према његовим речима, оваквом сарадњом српска и црногорска полиција ће показати да су изузетно заинтересоване за то да спрече криминалне активности поменутих личности.
Надам се да ће добра искуства европских интеграција и боља гранична контрола, али пре свега добра сарадња у борби против организованог криминала и корупције, показати да су полиције обе земље посвећене грађанима, поручио је Стефановић.
Он је пренео да је на састанку било речи и о отварању нових граничних прелаза и бољој контроли границе, што је обавеза у преговорима са Европском унијом која је дефинисана у Поглављу 24.
Искуства Црне Горе су, како је истакао, изузетно важна Србији, посебно имајући у виду то да је Црна Гора прва држава на коју су примењена ригорознија и оштрија правила у преговорима са Европском унијом.
Србија жели да на два паралелна колосека – на плану европских интеграција и унутрашњих реформи полиције, покаже шта све може да уради како би полиција била ефикаснија и како би се повећала безбедност грађана, поручио је Стефановић.
Он је изразио очекивање да ће нови закон о полицији бити донет половином ове године.
Министар је, када је реч о сарадњи у области ванредних ситуација, оценио да сектори ванредних ситуација у погледу капацитета морају бити спремнији за реаговање у случају природних непогода.
Ниједна земља нема довољно новца да набави експертску опрему за сваку од тих ситуација, због чега је веома значајно прикључивање Европском механизму цивилне заштите, али и регионална и билатерална сарадња на различитим нивоима за борбу против поплава и шумских пожара, закључио је Стефановић.