Београд/Њујорк, 11. март 2015. године – Потпредседник Владе Републике Србије и председник Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић поручила је данас да је време да жене широм света буду активније у борби за родну равноправност, и додала да ће Србија више радити на унапређењу женских права.
Михајловић је на затварању конференције "Принципи оснаживања жена", која је одржана у оквиру
59. заседања Комисије УН о статусу жена у Њујорку, рекла да јој је част да у име Србије подржи напоре у борби за једнакост и права жена.
Људска права су и женска права, истакла је она и подсетила на то да се у Србији још пре једног века за женска права борила Милица Томић, српска политичарка, новинарка и писац, као и да се жене данас и даље боре за једнакост.
Потпредседник Владе је на конференцији, коју је отворила бивши државни секретар САД Хилари Клинтон, а на којој се присутнима обратио и генерални секретар УН Бан Кимун, истакла да је она једна од четири жене у Влади Србије, која има 19 чланова.
Упркос томе што Миленијумски циљеви УН кажу да је Србија развијена земља када је реч о родној равноправности, подаци су и даље забрињавајући, јер у Србији има за 16 одсто мање запослених жена у односу на запослене мушкарце, само 10 одсто је на водећим позицијама у компанијама, док је 61 одсто жена дискриминисано приликом тражења посла, указала је Михајловић и поручила да се та пракса мора прекинути.
Она је нагласила да у Србији 75 компанија спроводи принципе против дискриминације жена и бори се за њихову једнакост у пословном свету, и додала да све земље морају још снажније да раде на стварању једнаких услова за запошљавање, стимулативној пореској политици и радикалним мерама у борби против сиве економије.
Михајловић је након конференције рекла да је пред Србијом, као и пред целим светом, још пуно изазова када је реч о родној равноправности и укључивању жена у пословни свет.
Србија ће конкретним пројектима показати да је могуће жене више укључити у пословни живот, што ће значити сасвим сигурно већу запосленост и повећање друштвеног бруто производа, јер када се жене укључују у посао сасвим сигурно расте и привреда, нагласила је она.
Потпредседник Владе је истакла да Србија може да се похвали високим рангом по питању укључивања жена у политички живот, али да, нажалост, по том питању заостаје у пословном животу.
Ситуација и ту мора и може да буде много боља, нарочито када говоримо о укључивању жена у управне и надзорне одборе било државних, било приватних компанија. Можете видети мали проценат жена који је успео да дође до таквих позиција. Нема разлога да се то не догоди, с обзиром на то да се и по статистици може видети да су жене образованије од мушкараца и њихово знање треба искористити за добро државе Србије, поручила је Михајловић.