Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > За стварање модерног друштва неопходна заједничка визија

За стварање модерног друштва неопходна заједничка визија

Копаоник, 4. март 2015. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички обратила се данас учесницима Копаоник бизнис форума 2015, и на тај начин отворила други дан овог еминентног скупа.


Удовички је том приликом подсетила на то да је премијер Александар Вучић јуче на овом скупу упутио привредницима позив на сарадњу, односно позив да се предлажу и развијају пројекти јер их држава нема у оном облику и мери који су нам потребни да створимо ново модерно друштво.

Она је истакла да је Влада већ направила озбиљне кораке ка томе да позиционира Србију као стабилну и поуздану инвестициону дестинацију, и изразила уверење да ће наша земља постати једно од најпожељнијих места за улагања међу привредама у успону.

У данашњем глобалном привредном амбијенту тешко је замислити да то доведе до масовног дотока капитала, као што је био онај који је једноставно трансформисао, индустријализовао и модернизовао земље централне и источне Европе пред њихово приступање ЕУ, оценила је Удовички.

Према њеним речима, поред тога што ћемо обезбедити веће улагање страног и домаћег капитала, морамо обезбедити то да из свих уложених средстава извучемо максимум.

Сваки уложени динар мора да буде максимално продуктиван, смислен и усмерен и мора да „ради“ у синергији са сваким другим динаром или евром који је инвестиран у Србији, поновила је она.

Србија, како је нагласила, не сме никад више себи да дозволи расипање по досадашњем маниру, односно да пројекти остају недовршени, неповезани, да се започиње више него што се може довршити, што доводи до тога да се време ангажовања средстава удвостручава или удесетостручава.

Несхватљиво је да смо били у стању да започињемо више неповезаних деоница чак једног истог аутопута, указала је она и објаснила да је изградња аутопута у потпуности у домену деловања државе, али привреда је ипак та која располаже највећим делом ресурса и идеја које се улажу у развој и будућност.

Удовички је нагласила да су заједничка визија и веродостојна развојна стратегија неопходне како би ти ресурси које привреда самостално и суверено улаже били смислено и синергијски потрошени.

С једне стране, оне привредницима и држави дају правац деловања који, самим тим што постоји као веродостојна информација, омогућава привреди и држави да остваре жељени степен координације и без нужног постојања посебних договора и специфичних планова, навела је она.

Такође, како је додала, с друге стране је још важније то што кроз најаву онога што се ствара и ка чему се тежи, стратегија која је отелотворење заједничке визије ствара предвидивост у привредном окружењу која је најважнија компонента здравог и стабилног привредног амбијента.

Заједничка визија значи дељење сличних тежњи и очекивања, а до ње можемо доћи само заједничким интересом различитих делова привреде и друштвене заједнице, поручила је Удовички и додала да држава нема својих посебних интереса, већ је у овом послу само посредник.

Када је реч о томе како доћи до заједничке визије, она је навела да пре свега мора постојати воља да једни друге саслушамо, односно начелна спремност да се сопствени интерес сагледа кроз призму зависности од добробити других.

Затим је, како је додала, потребно успоставити механизме кроз које ће се дијалог водити, кроз који ће се вршити дестилација и усисавање идеја у неке формалне планске институционалне процесе, и то на транспарентан и систематичан начин.

Према њеним речима, ова два услова су велики изазов јер нема развојне визије за Србију без развоја средњих, малих и микро предузећа због тога што они чине гро привреде земље и јер се Србија може развити само кроз развој производње разменљивих добара и услуга, односно извоза.

Она је нагласила да је извозника мало међу великим предузећима, уз напомену да данас у Србији извоз расте у највећој мери захваљујући извозу малих и средњих предузећа.

Трећи услов за развој заједничке визије јесте тај да је потребна много озбиљнија и посвећенија производња информација, чија размена, сучељавање и процесуирање једино може да нас доведе до препознавања заједничких приоритета.

Удовички је, одговарајући на питање који ће интереси и пројекти добити приоритет у улагању државних средстава, одговорила да то треба да буду они који имају највеће шансе да за собом напред повуку и друге.

Те одлуке, како је предочила, морају бити добро образложене како би биле прихваћене и како би се градило поверење да се одлуке доносе тако да се спајају појединачни и друштвени интереси.

Влада је посвећена томе да створи низ услова који су неопходни да се процес друштвеног дијалога и реализације визије остваре, и то пре свега тако што ће да уреди стање у земљи, неће подилазити друштву лаким решењима, већ ће себе и своје трошење и улагање подвргнути преиспитивању.

Удовички се осврнула и на реформу јавне управе за коју је непосредно задужено Министарство државне управе и локалне самоуправе.

Радимо на томе да створимо државу која ће да буде делотворнија, дисциплинованија, а самим тим и ефикаснија, поручила је она и додала да је изузетно значајно то да је у сваком тренутку познато где се тачно усмеравају ресурси, а то подразумева синергију рада свих делова Владе.

Такође, потребно је да сваки организациони део служи јасно дефинисаној сврси, а неопходно је и постојање одговорности јер сваки део система мора бити обавезан и мотивисан на остваривање задатака, закључила је Удовички.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs