Београд, 27. фебруар 2015. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић изјавила је данас да Србија и Велика Британија имају одличне перспективе за развој политичких и економских односа, уз велике могућности за сарадњу у области инфраструктуре и стратешких регионалних пројеката.
 |
Карен Ламли и Зорана Михајловић |
Михајловић је на отварању конференције "Велика Британија и Србија: стварање стратегијских партнерстава" поручила да постоји простор за унапређење сарадње и у области културе и енергетике, уз напомену да би робна размена следеће године требало да буде већа од садашњих 300 милиона евра.
Верујем да све оно што се радило у претходних годину дана показује колико нам је стало да продубимо нашу, не само добру билатералну политичку сарадњу, већ, пре свега, економску сарадњу, истакла је она.
Сарадња српских и британских компанија требало би да буде много већа, навела је Михајловић и додала да не постоји ниједан разлог због којег компаније из Велике Британије не би у већем броју биле присутне у нашој земљи.
Михајловић је поручила да је Србија земља великих могућности и одличног положаја, који, како је навела, треба да искористи за повећање приведног раста.
Влада Србије ће се у наредном периоду фокусирати на развој економских односа са Великом Британијом, нагласила је она и подсетила на то да је премијер Александар Вучић крајем прошле године боравио у посети Лондону, као и да су две земље организовале заједнички
бизнис форум.
Ово је само наставак заједничког посла, а за годину дана ћемо моћи да кажемо шта смо успели да урадимо у односу на тренутно стање, објаснила је Михајловић и напоменула да у Србији тренутно послује 70 британских компанија.
Србија се труди да у свим сферама живота подигне ниво сарадње, не само кроз размену искустава, већ и кроз инвестиције, навела је она, уз подсећање на то да наша земља има 175 година добре односе са Великом Британијом.
Председник Групе за Србију Парламента Велике Британије Карен Ламли указала је на то да је Србија много тога успела да уради на путу ка ЕУ, уз оцену да на том плану има још доста посла.
Ламли је објаснила да је сврха Групе за Србију у британском парламенту да негује и јача политичке и културне везе између две земље.
Она је подсетила на то да је, као председник поменуте групе, више пута посетила Србију и имала успешне разговоре са бројним политичарима о унапређењу односа двеју земаља.
Србија је на почетку дугог пута ка Европској унији и желим вам све најбоље, уз што више инвестиција у вашу земљу, поручила је Ламли.
Заменик амбасадора Велике Британије у Србији Дејвид Мекфарлан указао је на то да би регион западног Балкана требало да развија путну и енергетску инфраструктуру на бољи и стратешки начин.
Он је предочио да је након самита који је одржан у децембру у Београду најављена модернизација пруге Београд–Будимпешта, као и да су у току радови на главним саобраћајним коридорима, као што је Коридор 10.
Мекфарлан је оценио и да пројекат "Београд на води" може да допринесе развоју инфраструктуре и привлачењу инвестиција, уз напомену да је важан координисани регионални приступ који може да привуче компаније и инвестиције.
Такође, како је додао, британске консултантске и инжењерске компаније, као и ревизорске куће, светски су лидери у области пројектовања и грађевинарства и у складу са тим могле би бити од користи Србији.
 |
 |
 |
Ђуровић: Стално унапређење парламентарне сарадње двеју земаља |
 |
Фото: Танјуг |
Председник Одбора за спољне послове Скупштине Србије Александра Ђуровић истакла је да се парламентарна сарадња двеју земаља континуирано унапређује.
Ђуровић је подсетила на то да Вестминстерска фондација за развој демократије реализује трогодишњи пројекат подршке, у оквиру којег су организоване посете српских посланика Великој Британији и Шкотској.
Конференција у Београду отворена је наступом академског хора и гудачког квартета "Књаз Милош", који су интонирали химне двеју земаља.
Овај скуп, који је окупио представнике институционалног, пословног и дипломатског сектора, има за циљ стварање стратегијских партнерстава између Србије и Велике Британије.
Организатор Треће конференције о односима Србије и Велике Британије је консултантска фирма "Еуросфера", а покровитељи су Одбор за спољне послове Скупштине Србије, Министарство привреде, Стална конференција градова и општина, Британско-српска привредна комора, Привредна комора Србије и Амбасада Велике Британије у Србији.