Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Обавезе према Хашком трибуналу морају се испунити у целини

Обавезе према Хашком трибуналу морају се испунити у целини

Београд, 19. март 2005. године - Министар правде у Влади Републике Србије Зоран Стојковић изјавио је за викенд издање дневног листа "Данас" да су хашки оптуженици који су у последње време добровољно отишли у Хаг схватили да држава стоји иза њих као својих грађана, и подсетио на то да је ова Влада прва која је донела закључак да ће помоћи њиховим породицама.

Зоран Стојковић
Званични сајт Владе Србије преноси делове овог интервјуа.

Обавезе државе према својим грађанима:

- Оног дана када сам отишао у Хаг да дам гаранције за Милутиновића, Ојданића и Шаиновића, читао сам у њиховим новинама да је министар правде Холандије провео неколико дана у Индонезији борећи се за то да пребаци у земљу Холанђанина који је одговарао због трговине дрогом и коме ће се сада судити у Холандији. Држава има обавезе према својим грађанима, и то једном мора да се схвати. За њу су сви исти, и не може се селективно понашати према њима.

*Разговори са званичницима Хашког трибунала:

- Председник Хашког трибунала Теодор Мерон тражио је да обавимо разговор и заиста не могу да Вам кажем детаље, а оно што је битно јесте да постоји задовољство због убрзане и добре сарадње. Влада је стекла кредибилитет и не би требало да га крњи одуговлачењем и неиспуњавањем обавеза. Било је разговора о томе од којег би значаја било испуњење наших обавеза за враћање предмета и пуштање на слободу. Оно што је најбитније, ОЕБС ће надгледати суђења која се воде код нас, како би се утврдило да ли смо способни за то да судимо у складу са стандардима. То говори о великој вероватноћи да ће нам један број предмета бити враћен.

Да ли је и изручење Ратка Младића услов који се мора испунити:

- Обавезе морамо да испунимо у целини. Поставља се питање и Младића и Караџића и Готовине. Хашки суд ће затворити своја врата када они буду тамо. То је рекао и господин Мерон.

Могућност "замрзавања" имовине хашких оптуженика:

- Европска унија донела је одлуку за своје чланице о "замрзавању" имовине особа оптужених за ратне злочине и препоруку осталима да ураде исто. Ми у нашим прописима немамо ниједну изричиту одредбу која даје такву могућност. У такозваној "малој повељи о људским правима" изричито се каже да је својина неприкосновена и заштићена, и да, изузетно, законом може да се забрани располагање њоме. Према томе, Савет за сарадњу са Хашким трибуналом треба да предложи Савету министара да стави предлог да се такав закон донесе у Скупштини, и да се на основу њега приступи привременој забрани располагања имовином.

Да ли Влада има стратегију и план борбе против организованог криминала:

- Прво треба сузбити коруптивне елементе, јер они највише угрожавају друштво, а друго је стратегија борбе против организованог криминала. Радна група коју чине професори и судије ради темељно на закону о сузбијању организованог криминала. Очекујем да у првој половини ове године тај закон уђе у скупштинску процедуру. Што се тиче борбе против организованог криминала, Министарство правде урадило је све што је требало од заједничке Резолуције у Тирани свих регионалних министарстава уз помоћ Италије и Аустрије. У складу са тим, потписали смо декларацију о сарадњи да би заједнички деловали у региону.

Шта се сада ради у нашој држави и које су мере овде предузете:

- Већ имате УБПОК, специјалног тужиоца и Одељење за борбу против организованог криминала.

Плате судија Посебног одељења:

-... Има сложених и мање сложених предмета. Они који суде сложеније предмете, треба да имају 20 одсто веће плате по Закону о судијама... Инсистирам на томе да судови добију независан буџет, али онај који троши мора да одговара за начин потрошње. Добио сам допис судија Окружног суда у Београду, који су потписале све судије, да они раде за 30 хиљада динара, иако суде предмете исте тежине као у Посебном одељењу, где је плата већа три пута.

Замерке на начин избора кандидата за судије:

- Дуго сам био у правосуђу и знам старије колеге, а приправнике стварно не знам. Гледао сам године стажа, кретање у професији, да видим квалитет и ажурност. Видео сам на Савету да је највише кандидата из једног општинског суда, па сам питао да ли у Београду постоји још неки општински суд. Ту се јавио проблем лобирања из судова. Био сам запањен, јер је један од критеријума било мишљење суда, а оно је било да су сви њихови кандидати најбољи. Није било објективности у судовима.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs