Београд, 19. фебруар 2015. године – Министри унутрашњих послова Србије, Аустрије и Мађарске поручили су данас да проблеми илегалних миграција, организованог криминала, тероризма и екстремизма нису проблеми појединачних земаља, већ да на њиховом решавају морају сви заједнички да раде.
 |
Слева: Јохана Микл Лајтнер, Небојша Стефановић и Шандор Пинтер |
Небојша Стефановић, Јохана Микл Лајтнер и Шандор Пинтер указали су након трилатералног састанка у Палати Србија на значај сарадње полиција Србије, Аустрије и Мађарске у спречавању илегалног преласка границе, као и кријумчарења људи.
Стефановић је том приликом истакао да је број илегалних миграната драстично опао у последње време, и то, како је објаснио, са неколико стотина дневно на свега пет у последња 24 сата.
Циљ нам је да створимо чврсту и озбиљну границу, која ће помоћи да грађани наше земље буду безбедни, али истовремено и да помогнемо земљама ЕУ у спровођењу закона, рекао је он.
Према његовим речима, сарадња са полицијом Аустрије, Немачке и Мађарске, употреба термовизијских камера, као и појачане граничне патроле полиције и ангажовање Жандармерије, допринели су смањењу броја илегалних миграција.
Говорећи о споразуму који је данас потписао са министром унутрашњих послова Аустрије о унапређењу сарадње у области унутрашње безбедности, Стефановић је објаснио да ће та сарадња омогућити да аустријски стручњаци помогну српским полицајцима у коришћењу термовизијских камера, али и у техничком јачању граница Србије.
Министар је пренео захвалност Аустрији и Мађарској на подршци коју пружају Србији у процесу европских интеграција и залагању за што скорије отварање преговарачког Поглавља 24.
Лајтнер је рекла да је значајно повећан број захтева за издавање азила у тој земљи од особа пристиглих са Косова и Метохије, што је, како је додала, довело до блокаде система за прихват и пружање помоћи азилантима.
У тесној спрези са Немачком и Мађарском, Аустрија је организовала повраћај тих људи у своју домовину. Интензивирали смо те повратке, тако да у размацима од по две недеље организујемо чартер-летове којима се та лица враћају кући, објаснила је она.
Лајтнер је истакла да је од ресорних колега из Србије и Мађарске добила уверавања да ће у будућности повратак илегалних миграната моћи да се организује не само авио-путем, већ и аутобусима.
Према њеним речима, проблем илегалних миграната повлачи и другу појаву, а то је организовано кријумчарење људи.
Та појава цвета и потребно је да на том плану нешто заједно предузмемо. Организатори, уз помоћ лажних обећања, наговарају илегалне мигранте да крену пут европских држава, а то мора да се заустави, поручила је она.
Потребно је, како је додала, да се пошаље снажан сигнал и дају јасне изјаве како би тражиоцима азила било јасно стављено до знања да немају изгледа за успех.
Лајтнер је изразила захвалност Стефановићу на спремности да МУП-а Србије 3. марта организује сусрет свих директора полиције, који би требало да разговарају о борби против организованог кријумчарења људи, али и на спремности да присуствује конференцији посвећену тероризму и екстремизму на Балкану, која ће бити одржана 20. марта у Бечу.
Пинтер је пренео захвалност Србији на данашњем потписивању споразума који, како је објаснио, омогућава да Мађарска, када је реч о илегалној миграцији, ефикасније спроводи и споразуме које има са осталим државама.
Он је указао на то да се данас разговарало и о могућности да, успостављањем заједничких полицијских тачака за контролу, грађани Србије и Мађарске лакше прелазе из једне у другу земљу.
Надамо се да ће то олакшати живот грађанима обе државе јер ће тиме бити омогућен бржи проток на границама, навео је министар унутрашњих послова Мађарске.
Стефановић и Лајтнер потписали су Меморандум о разумевању између МУП-а Србије, Дирекције полиције, и Савезног министарства унутрашњих послова Аустрије, Генералног директората за јавну безбедност, о унапређењу сарадње у области унутрашње безбедности.
Такође, Стефановић и Пинтер потписали су Радни аранжман између министарстава унутрашњих послова двеју земаља.