Београд, 18. фебруар 2015. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић саопштила је да од данас почиње пуна примена Закона о планирању и изградњи, који предвиђа добијање грађевинских дозвола за мање од месец дана на једном шалтеру.
|
Фото: Танјуг |
Михајловић је на конференцији за новинаре у Влади Србије истакла да је то омогућено доношењем свих 28 подзаконских аката неопходних за спровођење овог закона, и додала да је градовима и општинама остављено да најкасније до 1. марта уведу предвиђену обједињену процедуру издавања грађевинских дозвола.
Она је навела да су сва подзаконска акта потписана и да ће градови и општине од данас кренути у пуну примену закона, и тако направити много бољи амбијент за инвеститоре.
Михајловић је указала на то да локалне самоуправе више немају оправдања за неспровођење закона који је усвојен у децембру прошле године, и поновила да ће до краја ове године бити уведена и електронска грађевинска дозвола.
Према њеним речима, грађани и инвеститори ће се од сада на шалтерима појављивати свега два до три пута – да добију податке, поднесу документацију и добију дозволу.
Министарство је припремило и донело свих 28 подзаконских аката, односно 26 правилника и две уредбе у предвиђеном року који истиче данас, истакла је она и поручила да ће ресорно министарство помоћи локалним самоуправама у спровођењу закона.
Михајловић је најавила да ће се у марту пред посланицима Скупштине Србије наћи и предлози закона о конверзији и катастру, уз напомену да се припрема акт Владе Србије за решавање питања 1,5 милиона нелегалних објеката у Србији.
То питање ћемо решити тако што ћемо одређеним актом апсолутно легализовати све што може да се легализује, изузев паркова природе. Очекујем да тај акт буде усвојен до маја, нагласила је она.
Према њеним речима, једном мора да се стави тачка на нелегалну градњу, али не тако што ће грађани имати проблем, већ што ће се наћи начин да се ти нелегални објекти легализују.
Државни секретар Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Александра Дамњановић је, говорећи о Правилнику о поступку доношења и садржини програма уклањања објеката, рекла да је његово усвајање било предвиђено још законом из 2009. године.
Тај правилник онемогућава дискреционо одлучивање по питању поступања грађевинске инспекције када је реч о рушењу бесправних објеката, објаснила је Дамњановић и истакла да је сада предвиђен уређен систем за заштиту јавног интереса и суседског права.
Директор тима за регулаторну реформу у привреди УСАИД Пројекта за боље услове пословања Душан Васиљевић истакао је да захваљујући Закону о планирању и изградњи грађани више неће имати улогу курира и морати да се шетају од једног до другог шалтера, већ ће уместо њих то радити државна управа, по службеној дужности.
Васиљевић је рекао да је УСАИД веома задовољан због доношења подзаконских аката и навео да ће 1. јануара 2016. године бити уведен и електронски систем издавања грађевинских дозвола који ће доста унапредити процес издавања грађевинских дозвола.
Потпредседник Управног одбора НАЛЕД-а Ана Брнабић нагласила је да у Србији доношење подзаконских аката у просеку касни 1.071 дан од доношења закона, тако да Закон о планирању и и изградњи уводи и нови стандард у законодавству Србије, с обзиром на то да су сва подзаконска акта донета за само два месеца.
Брнабић је рекла да је за тај закон спроведена и широка јавна расправа, која је трајала четири месеца, а у њу су биле укључене све заинтересоване стране.