Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Механизми подршке борби против насиља младих и над младима

Механизми подршке борби против насиља младих и над младима

Ниш, 10. фебруар 2015. године – Државни секретар за омладину Министарства омладине и спорта Владе Републике Србије Ненад Боровчанин подсетио је данас у Нишу на трагичан догађај у којем је настрадао студент Вук Стојиљковић, и нагласио да је то пораз целог друштва, који не сме да се понови.

Боровчанин је на панел-дискусији “Механизми подршке борби против насиља младих и над младима” поновио да је стварање услова за безбеднију младост обавеза свих чланова друштва, и предложио да се тај циљ постигне заједничким залагањем грађана и институција.

Млади насилници и млади као жртве насиља јесу последица неадекватног васпитања, упозорио је државни секретар и као директне узроке навео несређене социјалне и економске ситуације у којима се породице налазе, незапосленост, недовољно могућности за здраве стилове живота, бављење спортом и културом, као и мањак свих осталих елемената који младост чине нормалном.

Он је истакао да Србија у овој години председава Организацији за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) и да ће се по први пут млади и њихова безбедност наћи на агенди председавања.

У томе се, како је оценио, препознаје шире гледање на питање безбедности, не само на спољном и војном плану, већ и у делу који се односи на сигурности свих грађана.

Боровчанин је поручио да је смањење стопе насиља младих и над младима могуће само уз интензивну сарадњу и координацију институција, установа, државних органзација, локалних самоуправа, удружења грађана, медија и осталих актера друштвеног живота.

На томе морамо заједно радити свакодневно и бити јединствени у напорима, јер ако не обезбедимо младост Србије у економском и социјалном смислу, онда ће нам и будућност бити несигурна, закључио је државни секретар.

Панел-дискусију “Механизми подршке борби против насиља младих и над младима” организовала је Радна група за безбедност младих Ниша поводом годишњице убиства студента Вука Стојиљковића.

Након панел-дискусије, учесници су „шетњом сећања“, заједно са младима у центру града, послали поруке мира и ненасиља.

У завршници панела одржана је оснивачка скупштина Фондације „Вук Стојиљковић“, која ће на годишњицу убиства почети са радом и као прву иницијативу предложити да 10. фебруар у Нишу буде Дан борбе против насиља.

Радну групу за безбедност младих Ниша формирао је градоначелник тог града у циљу праћења ситуације безбедности младих, предлагања превентивних програма, мотивисања и укључивања ширих актера друштва у решавање тог проблема.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs