Београд, 10. фебруар 2015. године – Министар одбране у Влади Републике Србије Братислав Гашић оценио је данас да су Војска Србије (ВС) и Министарство одбране у протеклој години испунили све задатке, нарочито у заштити становништва од последица поплава, при чему је, и поред економске кризе, обезбеђен стабилан систем одбране.
Гашић је, подносећи извештај за последња три квартала прошле године на седници Одбора за одбрану и унутрашње послове Скупштине Србије, рекао да су Војска Србије и Министарство одбране најорганизованији системи у држави.
Упркос економској кризи, планским радом и домаћинским односом обезбеђен је стабилан систем одбране, истакао је министар и додао да је одбрана од поплава била приоритетан задатак у претходној години.
Војска Србије, како је навео, извршава своју уставну обавезу и показала је да је спремна за одбрану земље и да је увек прва када треба помоћи становништву.
Гашић је, подсећајући на то да су припадници Војске Србије били ангажовани у 50 општина угрожених поплавама, истакао да су они брзом и ефикасном интервенцијом спровели све задатке на заштити становништва.
Према његовим речима, припадници ВС показали су ефикасност и на Војној паради одржаној поводом 100-годишњице Првог светског рата, као и у активностима у подручју уз административну линију са Косовом, на неколико вежби у земљи и иностранству, као и у 11 мировних операција ЕУ и УН.
У седам мировних мисија УН и четири ЕУ, како је додао, учествује 329 припадника нашег система одбране.
Гашић је поновио да су Министарство одбране и Војска Србије у региону и најширем међународном окружењу препознати као поуздани партнери, као и да Србија показује спремност да настави сарадњу са НАТО кроз програм Партнерство за мир и кроз сарадњу са Кфором.
Он је посебно издвојио податак да од укупног броја запослених у Министарству одбране и Војске Србије 19,56 одсто чине жене, као и да је Србија земља која има највећу заступљеност жена у мировним мисијама.
Министарство је у прошлој години, како је саопштио, располагало са нешто више од 60 милијарди динара, од чега је утрошено 93,3 одсто средстава.