Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Уједначавање социјалних услуга на територији читаве Србије

Уједначавање социјалних услуга на територији читаве Србије

Београд, 10. фебруар 2015. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Александар Вулин указао је данас на нужност доношења измена и допуна Закона о социјалној заштити како би се омогућили бољи услови и положај оних грађана којима је помоћ неопходна.


Вулин је на отварању радног састанка поводом поменутог документа, на којем су учествовали и директор Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом Владе Србије Ивана Ћирковић и представници организација цивилног друштва, истакао да ће овај акт омогућити уједначавање услуга на територији читаве Републике.

Квалитет једног друштва требало би да се мери према томе како се оно односи према најслабијима, поручио је он и подсетио на то да је Закон о социјалној заштити донет пре четири године.

То, како је оценио, није предуг рок, али је потребно надокнадити недостатке и мане које су се показале као очигледне у том законском решењу.

Закон о социјалној заштити је веома важан јер одлучује о судбинама више стотина хиљада људи, навео је министар и указао на то да ће њиме бити обухваћен читав један сегмент друштва, како би се обезбедио бољи положај оних којима је помоћ најпотребнија.

Према његовим речима, циљ је да се законским изменама поправи положај оних којима је најтеже, као и да се унапреде услуге у локалној заједници.

Вулин је објаснио да би потпуна промена закона изискивала много времена, тако да је постигнут договор о томе да се измени оно што је било највише проблематично, односно не више од 30 одсто чланова.

Он је изразио очекивање да ће бити донети предлози и решења која су могућа и одржива, при чему ће ресорно министарство бити савезник сваке добре идеје.

Ћирковић је напоменула да је ово први састанак у низу и да на њему учествују представници организација које се баве пружањем услуга из читаве Србије.

Важећи закон о социјалној заштити, како је навела, довео је до тога да су се невладине организације као пружаоци услуга суочиле са бројим проблемима, због чега је инициран процес измена и допуна како би им се дало на значају и препознало питање решавања њихових проблема.

Те организације углавном делују на локалном нивоу и важно је да буду препознате као партнери, указала је она и најавила да ће се у наредном периоду разматрати сугестије и коментари и предлагати решења.

Према њеним речима, главни проблеми када је реч о овој области односе се на потребе за пружањем већег броја услуга, као и на то да организације цивилног друштва треба буду на истом нивоу, односно да буду равноправни пружаоци услуга.

Представници ресорног министарства и организација цивилног друштва моћи ће да дају предлоге за унапређење постојећег законског оквира у прилог удружењима и другим организацијама цивилног друштва као пружаоцима услуга у систему социјалне заштите.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs