Београд, 9. фебруар 2015. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић саопштила је данас да је наша земља почела припреме за израду нове стратегије за унапређење положаја Рома, којом ће се дефинисати потези државе у наредних пет година.
|
Фото: Фонет |
Пауновић је на конференцији "У сусрет новој стратегији за унапређивање положаја Рома" подсетила на то да је претходна стратегија усвојена 2009. године, док би нови документ требало да буде донет у трећем кварталу ове године.
Претходна стратегија дала је значајне резултате, оценила је она и истакла да је било битних помака када је у питању образовање деце и њихова већа укљученост у образовни систем.
Такође, како је додала, побољшања је било и када је реч о решавању питања у вези са обезбеђивањем личних докумената припадника ромске мањине и решавању питања у локалним заједницама ангажовањем ромских координатора.
Према њеним речима, нова стратегија ће пратити политику Владе Србије у процесу придруживања ЕУ, односно биће део Акционог плана за преговарачко Поглавље 23, које се бави владавином права.
У Србији, како је навела, има више од 750 неформалних ромских насеља и највећи изазови нове стратегије биће питање становања и завршетка школовања деце која су у школе уписана захваљујући мерама афирмативне акције.
Пауновић је најавила да ће бити формирано међуминистарско тело које ће се бавити стратегијом, при чему ће у тај процес бити укључени и експерти, као и ромске невладине организације.
Председник Сталне конференције ромских удружења грађана (СКРУГ) – Лига Рома Осман Балић указао је на то да нова стратегија за унапређење положаја Рома треба да буде обавезујућа, уз напомену да посебна пажња треба да буде посвећена култури и уметности Рома.
Конференцију су организовали Канцеларија за људска и мањинска права и Стална конференција ромских удружења грађана – Лига Рома, у сарадњи са Фондацијом за отворено друштво из Београда.
Скуп је имао за циљ да се заједнички приступи и укаже на смернице за пружање релевантних основа за израду нове стратегије за унапређивање положаја Рома.
На конференцији је презентована полазна студија за израду Стратегије за инклузију Рома у Србији усаглашене са Стратегијом Европа 2020, као и извештај о имплементацији Оперативних закључака Семинара о социјалном укључивању Рома у Србији, аргументи за другу Декаду Рома, регионална сарадња и координација ромских стратегија у југоисточној Европи.
Такође, представљени су и проблеми сиромаштва из перспективе људског развоја, друштвени и културни потенцијал Рома и културна политика као инструмент социјалне инклузије Рома.
Овој конференцији присуствовали су представници државних органа и институција, јединица локалне самоуправе, међународних организација, независних тела, као и представници организација цивилног друштва.