Београд, 1. фебруар 2015. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић оценио је данас да је немогуће предвидети пресуду Међународног суда правде поводом међусобних оптужби Србије и Хрватске за геноцид, али је изразио уверење да ће та пресуда бити праведна.
|
Фото: msp.gov.rs |
Дачић је на редовној конференцији за новинаре у Министарству спољних послова истакао да ће пресуда која треба да буде изречена 3. фебруара означити крај процеса који траје већ 15-20 година, и представљаће прилику да се то питање остави у прошлости и да се две земље окрену будућности.
Он је објаснио да на ту пресуду не постоји право жалбе, и поновио да Србија осуђује све ратне злочине.
Потпредседник Владе је најавио да сутра у Београд долази високи комесар ОЕБС-а за националне мањине Астрид Торс, и оценио да је важно да се питање мањина не злоупотребљава на међународном плану, као што се то понекад дешавало протеклих година.
Он је саопштио да ће 5. фебруара присуствовати Молитвеном доручку који у Вашингтону организује председник САД Барак Обама, док ће 6. фебруара присуствовати седници Савета безбедности УН о Косову и Метохији.
Дачић је такође најавио и учешће на 51. безбедносној конференцији која се одржава од 6. до 8. фебруара у Минхену, а којој ће присуствовати и председник Владе Србије Александар Вучић.
Према његовим речима, у оквиру конференције, 8. фебруара, биће одржан Панел еминентних личности, који води немачки дипломата Волфганг Ишингер.
У Минхену ће, како је прецизирао, 7. фебруара бити одржан и састанак "тројке" ОЕБС-а – претходног, садашњег и будућег председавајућег овој организацији, односно Швајцарске, Србије и Немачке.
Први потпредседник Владе је најавио да ће 11. фебруара боравити у Мађарској, где ће одржати састанке поводом позиција двеју земаља након обустављања изградње гасовода "Јужни ток".
Он ће 19. фебруара учествовати и на зимском заседању Парламентарне скупштине ОЕБС-а у Бечу, 21. фебруара на седници СБ УН о сарадњи УН и ОЕБС-а, а 25. фебруара присуствоваће расправи пред Хелсиншким комитетом у Вашингтону.
Министарство спољних послова, како је навео, обавља консултације или је почело процедуру именовања више од 15 амбасадора или генералних конзула, уз напомену да још није постигнут договор о томе ко ће бити амбасадор у Хрватској.
Истовремено, први потпредседник Владе је изразио очекивање да ће са ЕУ бити пронађено решење које би помогло да се постигне договор са америчком компанијом "Есмарк" о Железари Смедерево.
Србија очекује да се Унија постави флексибилно као што се постављала и у неким другим случајевима зато што је овде реч о једној корисној акцији за све, оценио је Дачић.
Он је објаснио да ће главна тема наставка дијалога Београда и Приштине у Бриселу вероватно бити имплементација досад постигнутих споразума, и додао да је у интересу Србије да што пре буде конституисана Заједница српских општина.
Ово је, како је подсетио, први састанак после дугог низа месеци, а уједно и први састанак који води нови високи представник ЕУ за спољну и безбедносну политику Федерика Могерини.
Дачић је изразио уверење да ће том приликом бити отворена многа питања, али ће се сигурно поћи од питања која су већ дефинисана раније потписаним споразумима и углавном ће се, како је оценио, у разговору ићи ка имплементацији тих докумената.
Према његовим речима, имовина није била предмет досадашњих разговора, али ово питање свакако мора да буде размотрено у неком тренутку.
Дачић, који је и председавајући ОЕБС-у, рекао је да је на састанку Контакт групе 31. јануара у Минску пропуштена прилика за успех, а једина позитивна ствар јесте то што није дошло до одбацивања тог плана, већ је договорено да се он размотри у наредном периоду.
Он је оценио да је штета што јучерашњи састанак представника Кијева, Москве и проруских активиста са истока Украјине није био успешан, с обзиром на то да су план претходно биле усагласиле Русија и Украјина.
ОЕБС на терену у Украјини тренутно има 400 посматрача, од којих четворицу из Србије, а циљ је да их буде 500, рекао је Дачић и нагласио да је деловање Мисије ОЕБС-а у Украјини веома компликовано јер су услови на терену слични борбеним и поједине земље су забринуте за безбедност своји посматрача.