Београд, 27. јануар 2015. године – Председник Републике Србије Томислав Николић поручио је данас на централној државној комеморативној церемонији одавања почасти поводом обележавања Међународног дана сећања на жртве Холокауста да је Холокауст најсрамнија појава у целокупној људској историји.
|
Фото: Танјуг |
Николић је, након полагања венаца на Старом сајмишту, истакао да наша земља никада неће заборавити злочине над својим и другим пријатељским народима , и подсетио на то да се ове године обележава значајан заједнички јубилеј – 70 година од победе над фашизмом.
Он је рекао да је пре Другог светског рата само у Србији живело више од 35.000 Јевреја, и додао да су припадници овог народа за време окупације пролазили кроз дискриминацију, обесправљење и пљачке до крајњег циља – масовног уништења.
Према његовим речима, на тај начин је на територији целе Краљевине Југославије убијено више од 67.000 Јевреја и 650.000 Срба.
Старо сајмиште, као једно од стратишта, подсећа нас и на трагичне судбине недужних људи које нису забележене, јер су заувек ућуткана уста страдалника, рекао је Николић.
У име Скупштине Србије венац је положио потпредседник парламента Верољуб Арсић, а у име Владе Србије министар одбране Братислав Гашић.
Централној државној церемонији присуствовали су и преживели Холокауста, потомци жртава, некадашњи заточеници логора смрти у Другом светском рату, представници Савеза јеврејских општина Србије и председник Националног савета ромске националне мањине.
Такође, на комеморативној свечаности били су присутни и министри у Влади Србије, представници Скупштине Србије, градоначелник Београда, чланови дипломатског кора, удружења и грађани.
Међународни дан сећања на жртве Холокауста установљен је 1. новембра 2005. године резолуцијом Генералне скупштине УН.
Опредељујући се за 27. јануар, дан када је 1945. године ослобођен најозлоглашенији логор смрти у Европи Аушвиц-Биркенау, Генерална скупштина УН руководила се потребом реафирмације људских права, превенције и кажњавања злочина геноцида, као и стално присутне опасности од расне, националне и верске мржње заснованих на предрасудама.