 |
Фото: Танјуг |
Селаковић је на састанку са министром здравља Златибором Лончаром и представницима Удружења родитеља истакао да ће о овој одлуци до 9. јануара бити обавештен Комитет министара Савета Европе, који прати извршење пресуда Европског суда за људска права у Стразбуру.
Према његовим речима, у израду овог законског решења биће укључени
представници Удружења родитеља несталих беба, стручњаци за област људских права, представници независних регулаторних тела, МУП-а, Министарства правде, Министарства здравља и Републичког јавног тужилаштва.
Он је нагласио да ће сам ток израде тог закона бити једна врста јавне расправе, уз оцену да је најважније то какви ће бити његови ефекти.
Корист од овог закона, како је истакао, немају само родитељи који сумњају да су њихова деца нестала, већ и сви остали родитељи у Србији, али и држава која ће променом својих законских прописа убудуће спречити било какву могућност злоупотреба.
Лончар је указао на то да ће Србија бити прва земља у свету која ће донети посебан закон којим ће се решити судбина несталих беба у земљи у претходном периоду.
Он је подсетио на то да ће овај документ бити донет у циљу ефикасног спровођења пресуде Европског суда за људска права „Зорица Јовановић против Србије“ поводом случајева несталих беба, уз напомену да су родитељи подржали такву одлуку.
Према његовим речима, циљ доношења овог закона јесте да се сазна истина и да се утврди оно што је било, при чему се већ предузимају мере да се такве ствари више не дешавају.
Државни секретар Министарства унутрашњих послова Александар Николић поручио је да ће полиција учинити све у оквиру својих овлашћења и истражити сваки случај појединачно по налогу тужилаштва, како би се дошло до праве истине о несталим бебама.
Представник Удружења родитеља несталих беба Никола Шегрт објаснио је да ће закон искључити могућност застаревања случаја, и поновио да ће родитељи учествовати у његовом доношењу.
Састанку је присуствовао и заступник Србије пред Европским судом за људска права у Стразбуру Вања Родић.
У септембру прошле године Европски суд за људска права у Стразбуру утврдио је да је Зорици Јовановић, чија је беба нестала 1983. године у породилишту у Ћуприји, ускраћено право на породични живот и да је држава у обавези да у року од годину дана одговори мајци шта се десило са њеним дететом.
Такође, тај суд је држави наложио да установи механизам за расветљивање судбине још 100 беба чији су се родитељи обратили међународном суду.