Вишеструке предности одслужења казне у јавном интересу
Јагодина, 23. децембар 2014. године – Директор Управе за извршење кривичних санкција Министарства правде Владе Републике Србије Милан Стевовић изјавио је данас у Јагодини да ће до краја године бити отворено свих 25 канцеларија за алтернативне санкције у Србији.
Стевовић, који је са градоначелником Јагодине Ратком Стевановићем отворио Канцеларију за алтернативне санкције у том граду, истакао је да је то 21. до сада отворена установа за алтернативне видове кажњавања у нашој земљи.
Он је објаснио да ресорно министарство отварањем нових канцеларија настоји да позитивну праксу развијених земаља у примени алтернативних видова кажњавања примени у Србији и усагласи је са законодавним оквиром.
Ове канцеларије, како је навео, омогућавају да извршиоци кривичних дела за које је прописан затвор до три године или новчана казна у замену за ту казну носе уређај за електронски надзор и обављају рад у јавном интересу.
Такав рад је неплаћен, а обавља се код послодавца који се бави делатношћу од друштвеног интереса, а нарочито хуманитарном, здравственом, еколошком или комуналном, прецизирао је он.
Стевовић је изразио наду да ће алтернативно кажњавање смањити стопу повратника – починилаца кривичних дела, која тренутно у Србији износи приближно 70 одсто.
Према његовим речима, европски просек алтернативног кажњавања креће се од 50 до 60 одсто у односу на затворске казне, што је и циљ који Србија жели да достигне до 2020. године.
На данашњи дан у Србији су забележене 944 алтернативне санкције у извршењу, навео је он и изразио очекивање да ће врло брзо, након отварања свих 25 канцеларија, овај број бити знатно већи.
У нашој земљи има 10.500 затвореника, подсетио је он и оценио да са 944 алтернативне санкције можемо да кажемо да се крећемо крупним корацима према европском просеку.
Према његовим речима, алтернативно кажњавање обухвата и условну осуду са заштитним надзором, што значи да ће они који издржавају условну казну имати неку додатну обавезу коју ће надгледати повереници запослени у канцеларији за алтернативне санкције.
Стевановић је истакао да је отварање ове канцеларије резултат добре сарадње града Јагодине и Министарства правде, чији је циљ да грађани који су осуђени на блаже или новчане казне одслуже своју казну на примернији и хуманији начин.
Са једне стране, држава штеди на трошковима смештаја, обезбеђења, исхрани осуђеника у затворским условима, а са друге стране затвореници издржавају казну на хуманији начин, нису одвојени од породице и обављају друштвено користан рад и доприносе заједници, објаснио је он.
Стевовић је данас отворио и Канцеларију за алтернативне санкције у Краљеву, и том приликом најавио да ће ускоро овакве установе бити отворене и у Новом Пазару, Неготину и Зајечару.
Он је подсетио на то да један затворски дан кошта државу 20 евра, и истакао да су применом алтернативних санкција током ове године остварене уштеде у износу од 100.000 до 150.000 евра.