Београд, 23. децембар 2014. године – Министар омладине и спорта у Влади Републике Србије Вања Удовичић и генерални директор „НИС-Гаспромњефта“ Кирил Кравченко потписали су данас меморандум о сарадњи у области стручног усавршавања и запошљавања младих.
 |
Кирил Кравченко и Вања Удовичић |
Удовичић је након потписивања овог документа, који ће омогућити да 50 младих људи добије посао у Нафтној индустрији Србије (НИС), поручио да је запошљавање младих приоритет Владе, имајући у виду то да је две петине њих без посла.
Он је истакао да Министарство омладине и спорта успоставља сарадњу с најуспешнијим компанијама у нашој земљи како би се младима отворио пут до првог запослења.
Споразум који је данас потписан има управо за циљ запошљавање младих у Србији, при чему ће им омогућити да живе од свог знања и рада у нашој земљи, рекао је министар.
Министарство омладине и спорта и „НИС-Гаспромњефт“ успоставили су успешан модел сарадње кроз пројекат запошљавања младих у дефицитарним областима тржишта рада.
Посао у НИС-у добиће педесет младих људи који успешно заврше обуку за занимања неопходна тој компанији.
Овај пилот-пројекат, који је почео 1. децембра, обухвата обуку за 20 заваривача и 30 торњаша.
Обука се организује у Зрењанину, а одзив заинтересованих био је веома велики, што упућује на потенцијал за наставак сарадње и наредне године.
Удовичић је указао на то да је сарадња Министарства и НИС-а модел којим се показује да је могуће превазићи проблем неусклађености образовног система са тржиштем рада.
Очекујемо, како је навео, да овај пројекат заживи и да наредне године обухвати више младих, с обзиром на велике кадровске потребе НИС-а.
Сарадња Министарства и НИС-а представља доказ да је запошљавање младих и грађење каријере у Србији могуће остварити када се успоставе прави односи с привредом, поручио је министар.
Генерални директор „НИС-Гаспромњефта“ Кирил Кравченко указао је на значај и част коју за компанију НИС представља учешће у овом пројекту, с обзиром на то да данас потписани меморандум представља део стратегије улагања у младе.
Наша сарадња се одвија у три правца, од којих је први запошљавање стипендиста Фонда за младе таленте, подсетио је Кравченко и напоменуо да је НИС до сада већ запослио 50 младих.
То је, како је оценио, велики успех и за ту компанију, и за Србију.
Према његовим речима, други правац јесте сарадња у области обука за дефицитарне кадрове, који су потребни и НИС-у, али и Србији, с обзиром на то да је реч о универзалним занимањима.
Трећи, нови, правац наше сарадње јесте заједнички програм усавршавања младих талената ван граница Србије, истакао је Кравченко.
Он је подсетио на то да је НИС већ дао више од 20 стипендија за школовање студената из Србије на престижним универзитетима за нафту и гас у Руској Федерацији.
Ова сарадња сада ће обухватити и усавршавање на европским универзитетима. Наш задатак јесте да у Србију вратимо све оно што је најбоље, не само да би земља превазишла период кризе, већ и да би постала просперитетна. Улагање у младе увек ће бити основни правац улагања наше компаније, закључио је Кравченко.