Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > За изградњу бујичних брана 1,5 милиона долара

За изградњу бујичних брана 1,5 милиона долара

Београд, 22. децембар 2014. године – Представници Канцеларије за помоћ и обнову поплављених подручја Владе Републике Србије, Програма Уједињених нација за развој (УНДП) и ЈП "Србијаводе" потписали су данас споразуме о изградњи четири преградне бујичне бране у општинама Мали Зворник и Крупањ.




Директор Канцеларије за помоћ и обнову поплављених подручја Марко Благојевић објаснио је да је изградња поменутих брана део пројекта који финансира УНДП, а који предвиђа да у осам општина буде изграђено 20 бујичних брана, чија укупна вредност износи 1,5 милиона долара.

Он је истакао да ће пројекат бити реализован у сарадњи са Министарством за државну управу и локалну самоуправу и Канцеларијом за помоћ и обнову поплављених подручја.

Радове на изградњи брана на Костајничкој реци и на потоку Дурисавац у Крупњу, као и на Борањској реци у Малом Зворнику, како је навео, изводиће француско предузеће "Саде", а њихов завршетак очекује се до 15. марта наредне године.

Према његовим речима, предузеће "Србијаводе" обављаће надзор над радовима, док су се локалне самоуправе обавезале на то да ће одржавати и чистити бране након њихове изградње.

Благојевић је прецизирао да ће преостале бране бити изграђене на водотоцима у општинама Осечина, Бајина Башта, Љубовија, Лозница, Врњачка Бања и Косјерић, док ће уговори за њихову изградњу бити потписани у наредне две недеље.

Он је оценио да је изградња брана релативно јефтина, с обзиром на то да један објекат кошта у просеку од 20.000 до 25.000 евра, што је занемарљиво имајући у виду чињеницу да се оваквом инвестицијом штите имовина и животи људи.

Штета од мајских поплава била би много мања да су овакви објекти постојали, нагласио је Благојевић и подсетио на то да је до сада у обнову стамбених објеката инвестирано приближно пет милијарди динара, а само у Обреновцу приближно две милијарде динара.

Влада је, како је рекао, препознала потребу да се ради на превенцији, због чега је прошле недеље усвојила Национални програм за управљање ризицима од елементарних непогода, како би се спречиле ситуације које су се догодиле у нашој земљи у мају.

Заменик сталног координатора УНДП у Србији Стелиана Недера указала је на то да је за УНДП императив брзина и квалитет изградње, односно отпорност на могуће природне катастрофе у будућности.

Не можемо да избегнемо природне катастрофе, али можемо да их дочекамо спремни, истакла она и поручила да се сваки долар који Србија уложи у смањење ризика враћа седмоструко у обнови након катастрофа.

Представници општина Мали Зворник и Крупањ Богдан Дукић и Раде Грујић поручили су да ће ове локалне самоуправе на адекватан начин бринути о одржавању брана, као и да неће дозволити да се понове штете настале након мајских поплава.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs