Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Учињен значајан напредак у сарадњи с Трибуналом

Учињен значајан напредак у сарадњи с Трибуналом

Београд, 15. март 2005. године - Члан Националног савета за сарадњу с Хашким трибуналом и министар државне управе локалне самоуправе у Влади Републике Србије Зоран Лончар рекао је у интервјуу за дневни лист "Глас јавности" да је одлазак оптужених у Хашки трибунал део међународне обавезе коју Србија има и коју мора да испуни, као и да је последњих месеци учињен значајан напредак у сарадњи с Трибуналом у Хагу.

Зоран Лончар
Како оцењујете сарадњу Београда с Трибуналом у овом тренутку?

- Последњих месеци учињен је значајан напредак. Управо ових дана, политика Владе Србије у сарадњи с Трибуналом оличена је у добровољним предајама. Шесторо оптужених је у врло кратком року добровољно отишло у Хаг, а од државе су добили гаранције да до суђења буду на слободи. Београд је добио позитивне оцене од главне тужитељке Карле дел Понте и у погледу ослобађања дужности чувања државне, војне и службене тајне лица која треба да сведоче, као и скидања ознака тајности с одређених докумената, што је раније било спорно и представља видан напредак. Национални савет за сарадњу с Трибуналом у овом мандату не само да је удовољио захтевима, већ се сви они редовно процесуирају и решавају у току месеца у ком су стигли. Због тога у наредном периоду очекујемо не само позитивну оцену Студије о изводљивости, већ и даљи несметан процес европских интеграција.

Постоји ли двосмерна сарадња?

- Да. Модели процеса сарадње за који се залаже Влада Србије дали су одређене резултате. Први пут смо сведоци да су уважене гаранције Владе за привремено пуштање на слободу Франка Симатовића и Јовице Станишића, а потом и за Момчила Грубана. Досадашњи ток сарадње довео је до напретка у односу Трибунала према Влади Србије и надам се да ће бити појачан не само уважавањем гаранција за остале оптужене, већ и тиме да се одређени процеси који су у току у Хагу пренесу на домаће правосуђе. Надам се да ће ти облици сарадње, подстаћи остале оптужене да се одлуче за добровољне одласке. Влада ће им, са своје стране, дати гаранције и стајаће иза њихове одбране и чланова породице.

Да ли то подразумева и пружање новчане помоћи породицама која, тврди се, износи 500 хиљада евра?

- Постоји више видова помоћи и у овом тренутку не могу рећи колика је та сума. Део помоћи даје Национални савет, а други по закључку Владе Србије. Један вид односи се на помоћ најугроженијим породицама, што је у складу са законом. Други вид подразумева државне гаранције Владе Србије, за шта је новчани износ одређен у буџету. Начин расподеле је јаван и јавност ће бити упозната с тим.

Може ли добровољни одлазак Рамуша Харадинаја да изазове нове притиске Хага на Београд да што пре изруче оптужене који се налазе у Србији?

- Очекујем наставак добровољних одлазака. Што се Харадинаја тиче, моја је жеља да његов одлазак не поремети живот Срба на Косову и Метохији.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs