Вучић је на заједничкој конференцији за новинаре са председником Владе НР Кине Ли Кећијангом, одржаној након пленарне седнице Самита, истакао да је Србији била част да организује овај велики скуп.
Он је истакао да су учесници самита данас пронашли заједнички језик за решавање нагомиланих економских проблема, пре свега у области инфраструктуре, саобраћаја, енергетике и туризма.
Што се Србије тиче, постигли смо договор о примени различитих финансијских модела у вези са значајним секцијама аутопутева и изградњи пруге Будимпешта–Београд, која би касније требало да се прошири и до Македоније и Грчке, објаснио је премијер Србије.
Он је указао на то да је било речи и о многим другим пројектима, као што је ТЕ "Костолац", изградња индустријске зоне, лука и саобраћајних чворишта, као и довођење кинеских компанија у Србију.
Вучић је изразио наду да ће данашњи разговори допринети бољој будућности држава и грађана региона, као и да ће омогућити проналажење конкретних решења за инфраструктурне и економске проблеме, што ће привреде земаља региона учинити одрживим.
Он је истакао да је сигуран у то да ће сарадња са пријатељима из Кине и компанијама из те земље државама централне и источне Европе пружити могућност да учине нешто добро за своје друштво.
Истовремено, то ће омогућити да наше привреде у региону буду одрживије, а за то је потребна политичка стабилност. Све ћемо учинити да то обезбедимо, закључио је премијер Србије.
Кећијанг је најавио могућност да наредни самит Кине и земаља централне и источне Европе буде одржан наредне године у Пекингу.
Он је истакао да је сарадња Кине и ових земаља кључна не само за њих, већ и за укупне односе Кине и Европске уније.
Премијер Кине је рекао да су га обраћања свих премијера учесника самита инспирисала, и додао да би та сарадња требало да буде различита и на више нивоа.
Не треба само да идемо на инвестиције, трговину, туризам, едукацију и образовање, већ да сарађујемо и у другим областима, тако што ћемо постојећу платформу и механизме за сарадњу даље проширивати, поручио је он.
Кећијанг је навео и да у земљама централне и источне Европе постоји жеља за развојем инфраструктуре и за даљи развој продуктивности, производњу опреме, као и за коришћење кинеских резерви у иностранству.
Он је оценио да постоје велике могућности за даљи развој сарадње Кине и Србије, и изразио велико очекивање у вези са даљом сарадњом са Европом, као и успесима на том плану.
Надам се да ћемо заједно моћи да остваримо велико тржиште, нагласио је премијер Кине.
Вучић: Србија ће осетити значајну корист од самита (ВИДЕО: Танјуг)