Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности премијера > Привредни раст приоритет земаља централне и источне Европе

Привредни раст приоритет земаља централне и источне Европе

Београд, 16. децембар 2014. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић изјавио је данас, на отварању Четвртог економско-трговинског форума Кине и земаља централне и источне Европе, да је част бити домаћин овог скупа у Београду, где се сусрећу економије Истока и Запада.


Вучић је на скупу у Центру “Сава” пожелео добродошлицу учесницима, и оценио да је приоритет земаља централне и источне Европе привредни раст, који може да се оствари уз два услова, а то су инвестиције и реформе.

Председник Владе је указао на то да су улагања циљ земаља централне и источне Европе, уз напомену да је задатак данашњег скупа да створи везе између Кине и ових земаља.

Он је навео да други услов зависи од земаља региона, које морају да се реформишу и промене, и изразио уверење да је овај форум почетак новог, бољег времена и сарадње целог региона.

Част је бити домаћин овог великог догађаја, поновио је Вучић и додао да је форум нашој земљи пружио прилику да буде место на којем се сусрећу економије Истока и Запада и на којем званичници и пословни људи разговарају о новим могућностима за економски раст и развој земаља учесница.

Премијер је рекао да је циљ наше земље да односе у региону унапреди, као и да извуче поуке из прошлости и утре нови пут изграђен на принципима сарадње, напретка и мира на Балкану и у читавој Европи.

Према његовим речима, данашњи форум је значајан пре свега због могућности унапређења наше економије и економских односа са земљама учесницима.

Чланство Србије у Европској унији је национални приоритет и циљ нам је улагање у инфраструктуру, како бисмо Србију учинили мостом који повезује Исток и Запад, истакао је Вучић.

Он је изнео процену да ће у наредних пет година половина раста доћи из Азије, због чега је овај форум изузетна прилика за стварање нових шанси, отварање нових радних места и економски развој.

Премијер је прецизирао да Србија може да послужи као нова платформа и место где се могу договарати и организовати будући пословни пројекти, инвестициони планови и отварање нових заједничких компанија.

Он је изразио наду да ће Србија постати она тачка у Европи на којој се нове идеје и нове могућности за просперитет могу неговати и користити као покретачи привредног раста.

Вучић је пренео захвалност Кини не само због поверења које има у Србију и потенцијал овог региона, већ и због тога што је пружила пример како економије, и оне попут наше, могу да крену ка опоравку и расту.

Од кинеских пријатеља смо увек учили и учићемо, поручио је председник Владе Србије и додао да би овај регион могао да постане наредни покретач раста у Европи, као и локомотива која покреће европске економије из опасне зоне стагнације.

Србија је приступом на европско, азијско и блискоисточно тржиште, како је истакао, у доброј позицији да постане један од центара за трговину у региону.

Вучић је навео да Србија сада, након договора са кинеском и мађарском страном и уколико се уради железничка пруга Београд–Будимпешта, предузима кораке да своју визију претвори у стварност.

Завршетак овог регионалног пројекта, који је за нас један од најважнијих, омогућиће брже кретање робе и путника и унапредиће везе између земаља централне и источне Европе, указао је премијер.

Према његовој оцени, мост Земун–Борча, који је завршен, представља пример успешне економске и трговинске сарадње, али и потврду доброг и заједничког рада Србије и Кине.

Вучић је подсетио на то да је Влада Србије предузела тешке, али неопходне мере које ће нашу земљу извести на пут политичких и пре свега економских реформи.

Смањујемо трговински дефицит, приватизујемо лоша и неефикасна државна предузећа и уводимо друге мере како бисмо унапредили прописе и Србију учинили заиста отвореном за бизнис и добрим местом за улагање и са запада и са истока, поручио је он.

Пред закона о раду, приватизацији, стечају и о пензијама, како је подсетио, усвојен је и нови Закон о планирању и изградњи, основана Канцеларија за брзе одговоре и убрзане процедуре за издавање грађевинских дозвола.

Претходно је усвојен и сет модерних закона, а сопственом одлуком кренули смо у спровођење тешких мера штедње, нагласио је Вучић.

Он је поновио да је Србија одлучна у томе да економију учини конкурентнијом и да буде привлачно место за улагање, да инвеститори могу да рачунају на сигурност свог капитала и профита, као и на подршку Владе Србије.

Вучић је поручио да просперитет једне земље не сме да буде на штету других земаља, уз оцену да ће заједнички рад земаља региона и јачање њихових економских веза донети добробит свим грађанима.

Председник Владе Републике Чешке Бохуслав Соботка рекао је да је састанак председника влада Народне Републике Кине и 16 земаља централне и источне Европе прилика да се оснажи њихова међусобна сарадња.

Соботка је навео да је заједнички циљ обезбеђивање бољег квалитета живота свим грађанима, борба против корупције и оснаживање владавине права.

Он је истакао да је механизам сарадње у формату “16 плус 1” заснован на чврстим темељима и да је београдски састанак одлична прилика за даље јачање сарадње.

Соботка је рекао да Чешка жели да буде активан учесник у поменутом формату, уз напомену да постоји велика жеља да се продуби сарадња са Кином.

Он је најавио да ће Праг бити домаћин наредног састанка председника влада Кине и земаља централне и источне Европе, и додао да ће наредне године у Прагу бити организован и здравствени самит Кине и земаља централне и источне Европе.

Економски форум одржава се у Београду, у оквиру Трећег самита шефова влада НР Кине и 16 земаља централне и источне Европе.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs