Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > За робне резерве наредне године 1,13 милијарди динара

За робне резерве наредне године 1,13 милијарди динара

Београд, 15. децембар 2014. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић изјавио је да ће за робне резерве у наредној години бити издвојено 1,13 милијарди динара, од чега је приближно половина износа предвиђена за набавку основних животних намирница, укључујући и кукуруз.

Фото: Танјуг

Љајић је прецизирао да ће 300 милиона динара бити намењено за енергенте и 350 милиона динара за опрему за ванредне ситуације.

Потпредседник Владе је навео да у наредној години није предвиђен откуп пшенице, с обзиром на то да ове житарице има довољно на залихама, али да ће држава, уколико буде потребно, определити средства и за ову намену.

Он је указао на то да у робним резервама тренутно има више од 200.000 тона пшенице, уз напомену да је та количина довољна за два месеца потрошње у целој земљи.

Истовремено, Љајић је подсетио на то да се годинама уназад ова количина пшенице складишти у силосима за потребе државе.

Према његовим речима, ускоро ће на седници Владе Србије бити донета одлука о интервенцији из робних резерви са најмање 30.000 тона пшенице како би се стабилизовало тржиште и обезбедила ценовна стабилност.

Говорећи о крађама пшенице и кукуруза од стране овлашћених складиштара, он је рекао да ће највеће уштеде бити остварене уколико се спречи крађа из робних резерви.

Љајић је указао на то да је у току тендер за складиштаре, који се први пут расписује по Закону о јавним набавкама, а требало би да буде завршен до краја године.

Поред веће контроле складиштара, како је објаснио, трајно решење за спречавање злоупотреба на овом пољу јесте да држава у свом власништву обезбеди већи број складишта.

Тренутно има више од 70 складишта за пшеницу и кукуруз, а од тога броја само је једно у власништву државе, подсетио је Љајић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs