Београд, 10. децембар 2014. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Сузана Пауновић изјавила је данас да су многобројне активности државног и невладиног сектора на заштити људских права омогућиле велики помак у тој области.
Пауновић је на конференцији "Нови механизми за праћење стања људских права у Србији" истакла да је потребно избрисати јаз између усвојених закона и њихове примене, уз оцену да је економска криза један од узрочника који може да утиче на остваривање људских права, пре свега у социјалној сфери.
Она је најавила да ће наредна година бити посвећена што ефикаснијем спровођењу међународних конвенција које је Србија потписала, као и остваривању националних стратегија и акционих планова у овој области.
Повереник за заштиту равноправности Невена Петрушић истакла је да грађани Србије могу да буду поносни на правни и институционални оквир заштите људских права, али да је искуство показало да прописи, сами по себи, нису довољни да мењају стварност, нити могу да смање дискриминацију у друштвеним односима.
Петрушић је објаснила да је Србији управо из тог разлога потребно доношење стратегије о превенцији и заштити од дискриминације и акционог плана за њено спровођење, односно да је потребна системска превенција дискриминације.
Шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт указао је на то да није довољно само прокламовати људска права, већ је потребна и њихова заштита, при чему је предуслов за то постојање ефикасног правног система, односно законодавног и институционалног оквира.
То значи постојање добрих закона, администрације која је окренута грађанима, независног, ефикасног и непристрасног правосуђа, као и независних тела одговорних за праћење остваривања заштите људских права и слобода, навео је Девенпорт.
Он је упутио честитке Србији на достигнућима постигнутим у тој области, и истовремено оценио да мора још много тога да се уради како би се осигурало да се поштовање људских права, основних слобода и равноправности укорени у друштву и постане део свакодневног живота грађана.
Према његовим речима, то је изазован посао и захтева снажне државне институције и њихову сарадњу са независним телима и цивилним организацијама, као и рад на образовању и подизању свести становништва.
Конференција "Нови механизми за праћење стања људских права у Србији", коју је организовала Канцеларија за људска и мањинска права Владе Србије, уз подршку Делегације Европске уније у Србији, одржана је у оквиру обележавања Међународног дана људских права у Србији.
На конференцији су представљена три нова механизма за праћење стања људских права у Србији – Национални механизам за праћење спровођења препорука тела УН, Механизам за праћење спровођења Акционог плана за примену Стратегије превенције и заштите од дискриминације за период од 2014 до 2018. и Механизам комуникације и координације донаторске помоћи Канцеларије за људска и мањинска права.