Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Позив јапанским компанијама да улажу у Србију

Позив јапанским компанијама да улажу у Србију

Београд, 9. децембар 2014. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић оценио је данас да формирање Јапанског пословног клуба у Србији (ЈПК) представља подстрек за долазак нових јапанских компанија у нашу земљу.

Фото: tanjug.rs
Љајић је на отварању прве конференције тог клуба истакао да у нашој земљи послује 47 јапанских компанија, уз оцену да је то релативно мали број у поређењу са њиховим присуством у Хрватској, Румунији и Мађарској.

Од јапанских компанија које послују на територији наше земље две су велики инвеститори – “Јапан табако” и “Панасоник”, док су остале заступљене кроз представништва,указао је он.

Потпредседник Владе је прецизирао да је робна размена између Србије и Јапана прошле године износила 130 милиона долара, при чему ће ове године бити мања, с обзиром на то да њена вредност до сада износи 96 милиона долара.

Љајић је рекао да је српски извоз у Јапан прошле године био рекордан и износио је приближно 6,3 милиона долара, при чему су највећи део извоза, 53 одсто, чинили пољопривредно-прехрамбени производи.

Он је прецизирао да Јапански пословни клуб чини 13 компанија из те земље, уз напомену да тај клуб може да привуче и нове инвеститоре из Јапана.

Потпредседник Владе је поручио да наша земља треба да буде активнија на самом јапанском тржишту, да више учествује на сајмовима у тој земљи, а пре свега тамо где се представљају произвођачи хране и пољопривредних производа.

Љајић је оценио да Србија треба интензивно да представља своје производе на јапанском тржишту како би они добили на препознатљивости, и додао да наша земља треба да се промовише не само као тржишна, већ и као инвестиционо-производна дестинација.

Он је рекао да су за сарадњу са Јапаном најпогодније ауто и електроиндустрија, ИТ сектор и туризам.

Потпредседник Владе је предложио учесницима овог скупа да поново у Београду отворе своје представништво за спољну трговину.

Амбасадор Јапана у Србији Масафуми Куроки објаснио је да је Јапански пословни клуб формиран како би се јапанске компаније лакше усаглашавале са представницима Владе Србије.

Куроки је нагласио да је задатак тог клуба да се изгради боље инвестиционо окружење, са фер условима за све учеснике.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs