Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Србија наставља да унапређује положај Рома

Србија наставља да унапређује положај Рома

Београд, 8. децембар 2014. године – Државни секретар Министарства омладине и спорта Владе Републике Србије Ненад Боровчанин оценио је данас да је Србија урадила много на укључивању Рома у све сфере друштвеног живота, што ће наставити да чини и након што наредне године преузме председавање ОЕБС-у.


Боровчанин је на дводневној конференцији “Млади Роми и Синти: активизам, учешће, безбедност” истакао да је израда Стратегије за младе, на којој ради ресорно министарство, у завршној фази.

Укључивање Рома и стављање њихових проблема и потреба у агенду тог документа од великог је значаја, нагласио је он.

Према његовим речима, Министарство у наредној години планира да настави ангажовање на оснаживању младих Рома и њиховом укључивању у све активности тог ресора, као и да им учини доступним фондове и на тај начин створи друштво једнаких шанси.

Руководилац Радне групе за председавање ОЕБС-у у Министарству спољних послова Дејан Шаховић истакао је да је ромска популација, нарочито омладина, једна од најугроженијих у региону, и додао да је циљ поправљање положаја Рома, нарочито када је реч о становању и едукацији.

Заштита права националних мањина јесте основа сваке демократске државе, поручио је Шаховић.

Директор Канцеларије за људска и мањинска права Сузана Пауновић поновила је да је Србија до сада урадила много на поправљању положаја Рома.

Пауновић је подсетила на то да је више од 20.000 Рома добило лична документа, да их је све више који су укључени у образовни систем и да Канцеларија са Делегацијом ЕУ додељује стипендије ромским средњошколцима.

Она је истакла да се сваке године за 10 одсто повећа број ромске деце која се упишу у школу, и додала да се спроводе бројни превентивни програми које Канцеларија спроводи у сарадњи са Мисијом ОЕБС-а, у оквиру пројекта који ЕУ финансира са циљем спречавања напуштања школовања.

Пауновић је подсетила на то да је 5. децембра уручено 525 стипендија за средњошколце ромске националне припадности, при ћему ће до краја године бити обезбеђене стипендије за 1.000 ђака.

Улагање у образовање јесте један од најважнијих начина да се помогне да млади људи стекну вештине и способности које могу да користе за унапређење сопственог положаја, али и да постану равноправни чланови друштва, оценила је она.

Пауновић је указала на то да је Канцеларија покренула израду Полазних основа за нову стратегију за унапређивање положаја Рома за период до 2020. године, са намером да се изврши увид у досадашњу успешност Стратегије, препознају проблеми, нарочито на нивоу локалних самоуправа у њеном спровођењу и створе реални основи за израду нове политике државе према решавању питања која су неопходна за побољшање положаја Рома.

Она је поновила да је инклузија Рома део политичке агенде Србије, због чега је потребно да млади Роми имају своје место у друштву као учесници и креатори политика које се на њих односе.

Пауновић је саопштила и да се све више Рома пријављује за програм стажирања у државним институцијама, који је осмишљен као подршка младим припадницима ромске, бошњачке и албанске националне мањине.

Она је поручила да су млади Роми ресурс на који држава мора да рачуна у настојању да промени положај припадника ромске националне мањине у друштву.

Решавање проблема са којима је суочена ромска национална мањина, као једна од најрањивијих друштвених група у Србији, представља један од приоритета у раду Владе и Канцеларије за људска и мањинска права, навела је Пауновић.

Према њеним речима, као пример обезбеђивања учешћа припадника националних мањина у јавном животу, њиховог укључивања у рад државних установа и већег подстицаја да млади из мањинских заједница конкуришу за радна места у државној управи, ова канцеларија спроводи Програм стажирања за младе – припаднике мањина у државним институцијама уз подршку Амбасаде Велике Британије у Србији, Шведске агенције за међународни развој и Мисије ОЕБС-а.

Канцеларија за људска и мањинска права ће свим својим капацитетом допринети томе да председавање Србије ОЕБС-у буде што успешније, најавила је Пауновић.

Током дводневне конференције у Београду млади представници Рома и Синта из земаља чланица ОЕБС-а размениће искуства на теме као што су оснаживање и социјална инклузија кроз омладински активизам, учешће младих у политици и демократским процесима и безбедност Рома и Синта.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs