Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Део Умке тренутно највеће клизиште у Европи

Део Умке тренутно највеће клизиште у Европи

Београд, 5. децембар 2014. године – Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за ванредне ситуације Велимир Илић саопштио је да је данас покренуо иницијативу у Влади Србије и Граду Београду за што брже решавање проблема клизишта у насељу Умка, које је тренутно највеће клизиште у Европи.

Фото: infobiro.tv

Илић је у обраћању новинарима, након обиласка клизишта и разговора са становницима 53 куће које су њиме угрожене, потврдио да је упутио апел надлежним органима да не издају нове грађевинске дозволе за градњу у овом делу насеља.

Он је навео да је председнику Владе, Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и Скупштини града Београда доставио документацију о стању клизишта на Умци, где су куће неусловне за становање и опасне по живот и здравље људи.

Становници ових кућа имају забрану од грађевинске инспекције да живе у тим објектима, али су приморани да ту остану јер немају где да оду, указао је министар и поручио да овај део насеља мора да се дислоцира јер више није за становање.

Амбасада САД у Београду, како је потврдио, понудила је да финансира комплетну пројектну документацију и извођачки пројекат о трајном решавању клизишта на Умци.

Он је навео да је ресорно министарство предало основне елементе за израду пројектне документације и да се одговор ове амбасаде очекује наредних дана.

На делу Умке где је активно клизиште ток реке Саве сузио се са 450 на 180 метара, а магистрални пут ка Обреновцу на том делу насеља мора да се насипа бетоном готово сваких месец дана, с обзиром на то да земљиште тоне према реци, објаснио је Илић.

Ово је тренутно највеће клизиште у Европи и потпуно угрожава безбедност Саве јер може довести до затварања њеног тока и стварања језера узводно до Сиска, упозорио је он и објаснио да је због тога ово регионални, а не само проблем Србије.

Министар је пренео да се о овом проблему разговара и са институцијама ЕУ, с обзиром на то да ће санирање клизишта бити изузетно скупо и коштати најмање 50 милиона евра.

На путу према Обреновцу има више клизишта, док на територији Београда има 2.350 клизишта која су активна, а највише на обалама Дунава око Гроцке, подсетио је Илић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs