Београд/Њујорк, 4. децембар 2014. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић изјавио је вечерас у Њујорку да је Београд чврсто опредељен да настави активно и конструктивно учешће у разговорима са представницима Приштине на свим нивоима, као и у примени до сада постигнутих договора.
|
Фото: rts.rs |
Вучић је на седници Савета безбедности УН, посвећеној стању на Косову и Метохији, рекао да је Србија спремна за наставак тог процеса јер је дијалог једини пут да се дође до основног циља, а то је мир на Балкану, што је основа за његов развој.
И после читавог века сукоба, ратова, жртава, актуелна Влада Србије је, у односу према Албанцима, направила искорак који се сасвим сигурно може назвати историјским, навео је он.
Ова влада је уместо сукоба изабрала договор, уместо проблема решења и, што је најважније, уместо смрти – живот, поручио је премијер.
Према његовим речима, Влада жели нормалну, пристојну и уређену Србију, при чему је свесна да је она могућа само у истом таквом окружењу.
Јасно нам је да је дијалог једини пут до тог циља, и учинићемо све да се он настави управо на начин који је Србија и промовисала, а то је доношење решења која побољшавају живот људи на Космету, рекао је Вучић.
То, како је нагласио, неће спречити Србију да настави да инсистира на свом ставу да је самопроглашена независност Косова нелегална, али, вероватно и први пут у много година, тај став Владе Србије не спречава живот на Косову и Метохији.
Управо супротно, ми смо том животу посвећени, стављајући га испред свих осталих интереса. То што Србија хоће да разговара не значи да је слаба, то што смо конструктивни не значи да смо попустљиви и то што верујемо не значи да смо наивни, навео је он.
Премијер је, међутим, истакао да Београду за даље разговоре недостаје саговорник са друге стране стола, с обзиром на то да органи извршне власти привремених институција самоуправе у Приштини ни пола године након одржаних избора још нису формирани.
Очекујемо, како је додао, да та влада буде формирана у наредним данима.
Према његовим речима, без обзира на то што није формирана влада у Приштини, Београд је до данас спровео читав низ мера на које се бриселским споразумом обавезао.
Усвојене су измене Закона о високом образовању и нова Уредба о катастру, како би се омогућила пуна примена раније постигнутих споразума у датим областима, подсетио је премијер.
Вучић је изразио жаљење због тога што није постигнут напредак у имплементацији кључног дела бриселског споразума који се тиче формирања Заједнице српских општина (ЗСО).
Он је истакао да Србија више од свега жели политичку и економску стабилност на целом западном Балкану.
То је, како је навео, услов опстанка и напретка Србије, али и свих осталих, и зато је Београд посвећен миру и животу.
Према његовим речима,Србија је започела самостално, без притисака са стране, тешке и свеобухватне реформе које ће донети здравију и конкурентнију економију, као и слободнијег и богатијег грађанина.
Не измишљамо проблеме ван граница своје земље и не подижемо националистичке тензије у региону, јер имамо довољно храбрости да се суочимо са својим проблемима и кренемо у њихово решавање, нагласио је Вучић.
Србија, како је додао, није желела да улази у било какве сукобе у региону, чак ни вербалне природе, јер одлика слабих и неодговорних политичара јесте да кад год имају унутрашње проблеме отворе неку стару националну рану, промене тему и покушају да врате регион уназад.
Ми у томе не учествујемо. И због тога нисмо слаби, напротив. То је знак наше снаге и дугорочног, стратешког промишљања, истакао је премијер.
Такође, Вучић је рекао да Србија позива све одговорне и активне чиниоце у међународној заједници да са максималном озбиљношћу уваже закључке главног тужиоца Специјалне истражне јединице Еулекса Клинта Вилијамсона о ратним злочинима припадника ОВК на Косову и Метохији 1999. године.
Он је навео и да Србија не може да прихвати део Извештаја генералног секретара УН који се тиче стања на северу Косова и Метохије, у делу који непотпуно, а тиме и нетачно, интерпретира ситуацију у насељу Брђани.
Говорећи о процесу повратка расељених и протераних са Космета, премијер је указао на то да је пет кућа у Ђаковици порушено по директном налогу председнице општине Мимозе Кусари Љиље, чиме је послата јасна порука Србима да њихов повратак у ово место није пожељан.