Крушевац, 4. децембар 2014. године – Министар правде у Влади Републике Србије Никола Селаковић изјавио је данас да алтернативни видови санкција имају за циљ да растерете казнено-поправне установе, допринесу ефикаснијем извршењу кривичних санкција и мера и уштедама у буџету, и учине ефикасном ресоцијализацију преступника.
 |
Фото: Танјуг |
Селаковић је приликом отварања Канцеларије за алтернативне санкције у Крушевцу истакао да је циљ Министарства да до краја ове године канцеларије за алтернативне санкције буду отворене у седиштима свих 25 виших судова у Србији.
Он је додао да је канцеларија која је отворена у Крушевцу 18. по реду, при чему ће до краја године бити отворено још седам, и то у Јагодини, Краљеву, Пироту, Врању, Зајечару, Неготину и Новом Пазару.
Алтернативни вид санкционисања или обезбеђивања окривљеног у току трајања кривичног поступка јесте будућност како обезбеђивања присуства окривљеног, тако и извршења ванзаводских санкција и мера, указао је министар.
Селаковић је подсетио на то да у развијеним земљама на једно затворено лице долазе два над којима се извршава алтернативна санкција.
Министарство правде у 2015. годину, како је нагласио, улази са уштедама у расходима које износе 20 одсто буџета за 2014. годину.
Он је навео да су највеће уштеде остварене тако што су покренуте производне јединице при установама за извршење кривичних санкција, при чему је циљ да се те установе доведу на ниво да издржавају саме себе.
Отварању канцеларије у Крушевцу присуствовали су и директор Управе за извршење кривичних санкција Милан Стевовић и градоначелник Крушевца Драги Несторовић.