Београд, 4. децембар 2014. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић оценила је данас да су предложене измене Закона о планирању и изградњи врло значајне за цео економски процес који Влада спроводи последњих шест месеци.
|
Фото: Танјуг |
Михајловић је, образлажући ово законско решење пред посланицима у Скупштини Србије, објаснила да ће рок за издавање грађевинских дозвола бити скраћен на највише 28 дана, при чему ће сви који желе да граде моћи да дођу до дозвола на транспарентан начин, који им неће одузимати време и новац.
Она је нагласила да је Србији потребан овакав системски закон који ће омогућити да грађевинска индустрија заиста заживи, и подсетила на то да су до сада инвеститори често одустајали од улагања, с обзиром на то да се због лоших законских решења на грађевинске дозволе чекало у просеку 240 дана.
Због тога, како је навела, Србија има губитак у инвестирању који може да се мери милијардом евра, док је број грађевинских дозвола смањен за 30 одсто у последње четири године.
Према њеним речима, нерешени имовински односи и преплитање надлежности институција успоравали су издавање дозвола и Србију довели у ситуацију да има 1,5 милиона нелегално изграђених објеката.
Михајловић је саопштила да је прошле године у Србији укупна вредност изведених грађевинских радова износила 180 милијарди динара, док су укупни кумулирани губици грађевинских фирми били 230 милиона динара.
Она је објаснила да је изменама Закона о планирању и изградњи предвиђено да инвеститор који жели да гради све потребне дозволе и неопходна документа добије на једном шалтеру у локалној самоуправи, у року од 28 дана.
Такође, како је додала, предвиђене су и прекршајне казне за запослене у локалној самоуправи који не буду одрадили свој део посла, али и за институције и јавна предузећа која не доставе на време потребна документа.
Како би примена овог акта била одмах ефикасна, уз предложени закон је већ припремљен део подзаконских аката, почеће обука локалних самоуправа за његову примену, а предвиђен је и потпуно другачији начин рада грађевинских инспекција, прецизирала је Михајловић.
Предлог нових прописа о планирању и изградњи био је у јавној расправи од јула, подсетила је она и указала на то да је ресорно министарство већину сугестија уврстило у решење које је пред посланицима.
Измене Закона о планирању и изградњи не баве се конверзијом грађевинског земљишта, с обзиром на то да ће о томе наредне године бити донет потпуно нови закон, закључила је Михајловић.