Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Правосуђе важан елемент на европском путу Србије

Правосуђе важан елемент на европском путу Србије

Београд, 1. децембар 2014. године – Министар правде у Влади Републике Србије Никола Селаковић изјавио је данас да су стављање грађана у центар пажње правосудног система и инвестирање у знање његових носилаца кључни услов за реформу српског правосуђа.

Фото: Танјуг

Селаковић је на свечаности поводом обележавања завршетка УСАИД-овог Програма поделе власти истакао да је вредност тог програма 12 милиона долара, и подсетио на то да је правосуђе важан елемент на путу Србије ка чланству у ЕУ.

Министар је оценио да је Програм поделе власти донео добре идеје, од којих је кључна постављање грађанина, као корисника услуга суда и правосуђа, у центар пажње.

Инвестирање у институције, у њихову технику и просторије, веома је значајно, нагласио је он и поновио да је подизање нивоа знања и способности носилаца правосудних функција кључно.

Селаковић је оценио да ће сваки покушај ефикасне и добре реформе правосуђа бити без успеха уколико нема инвестиција у кадрове, односно континуиране едукације носилаца правосудних функција и свих који прате њихов рад.

Уколико желимо да градимо институције, морамо да инвестирамо у људе који у њима раде, нагласио је министар.

Селаковић је навео да је Програм поделе власти допринео томе да се стави фокус на кључне проблеме у правосуђу, и истакао да је он компатибилан са активностима Националне стратегије реформе правосуђа и Акционим планом за преговарачко Поглавље 23.

Амбасадор САД у Србији Мајкл Кирби истакао је да му је драго што се грађанин ставља у центар система правосуђа, и скренуо посебну пажњу на изградњу правосудних институција.

Фото: Танјуг

Кирби је указао на то да је Програм поделе власти веома важан за изградњу снажних институција и стварање њихове финансијске независности.

Према његовим речима, реформа правосуђа представља дуготрајан процес, због чега ће УСАИД наставити да помаже српским институцијама и државним органима.

Председник Врховног касационог суда и Високог савета судства Драгомир Милојевић оценио је да су резултати Пројекта за поделу власти импозантни, као и да би вероватно били још бољи да је сарадња трајала дуже.

УСАИД Програм поделе власти је пројекат вредан 12 милиона долара током којег је остварена блиска сарадња УСАИД-а са Високим саветом судства, Скупштином Србије, Врховним касационим судом и партнерским судовима како би се постигао ефикаснији рад судова, изградња њихове финансијске независности и повећање јавности рада.

На националном нивоу УСАИД Програм поделе власти је са Скупштином Србије, Високим саветом судства и Врховним касационим судом радио на повећању финансијске независности, као и на бољем управљању буџетским средствима и финансијама.

УСАИД Програм поделе власти је израдио и опште смернице за ефикаснији рад судова и усклађивање судске праксе и израдио интернет презентације за те три институције.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs