Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Пуна заштита за лица која пријаве сумњу на корупцију

Пуна заштита за лица која пријаве сумњу на корупцију

Београд, 18. новембар 2014. године – Министар правде у Влади Републике Србије Никола Селаковић изјавио је данас да Предлог закона о заштити узбуњивача представља савез државе и грађана у борби против корупције, при чему ће држава заштитити све оне који пријављују сумњу на било коју врсту незаконитости.

Фото: infobiro.tv

Селаковић је, представљајући ово законско решење у Скупштини Србије, поручио да ће они који се усуде да особе које пријаве сумњу на корупцију отпусте, преместе или оштете бити суочени са одговором државе.

Предложени закон би требало да охрабри сваког појединца да пријави злоупотребу, указао је он и нагласио да ће пријављено лице, државни орган или компанија бити подвргнутији истрази државних органа.

Према његовим речима, у радну групу ресорног министарства која је радила на изради поменутог закона били су укључени и узбуњивачи који су помогли својим искуством, с обзиром на то да су имали увид у све мањкавости досадашњих решења.

Министар је објаснио да је ова област до сада делимично била уређена законима о слободном приступу информацијама, о државним сужбеницима и Агенцији за борбу против корупције.

Он је додао да се закон односи и на оне који су повезани са узбуњивачима, који трпе штетне последице због тога, а нису узбуњивачи.

Овај закон пружа пуну заштиту онима који пријављују сумњу на корупцију, чиме се отклањају недостаци неадекватне и недовољне заштите појединих категорија "узбуњивача", прецизирао је Селаковић.

Према његовим речима, заштитом узбуњивача у највећој мери штити се и јавни интерес, док се предложеним решењима отклањају могућности да они трпе штетне последице и обезбеђује им се одговарајућа правна сугурност.

Доношењем овог акта предузимају се и неопходни кораци ка успостављању нормативног оквира и капацитета за одлучну борбу против корупције, а истовремено се остварују преузете обавезе из међународних аката, пре свега препорука Група држава за борбу против корупције Савета Европе, закључио је Селаковић.

Узбуњивање је откривање информације о кршењу прописа и људских права, вршењу јавног овлашћења противно сврси због које је поверено, опасности по живот, јавно здравље, безбедност, животну средину, као и ради спречавања штете великих размера.

Узбуњивач је физичко лице које изврши узбуњивање у вези са својим радним ангажовањем, поступком запошљавања, коришћењем услуга државних и других органа, носилаца јавних овлашћења или јавних служби, пословном сарадњом и правом власништва на привредном друштву.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs