Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Почео билатерални скрининг за Поглавље 27

Почео билатерални скрининг за Поглавље 27

Београд, 17. новембар 2014. године – Министар пољопривреде и заштите животне средине у Влади Републике Србије Снежана Богосављевић-Бошковић изјавила је да је делегација тог министарства данас у Бриселу започела учешће у билатералном скринингу за Поглавље 27, у оквиру којег ће представити стање у области животне средине у Србији.

Фото: Танјуг

Богосављевић-Бошковић је рекла да ће у оквиру тог скрининга бити представљено стање у свим областима животне средине - хоризонтално законодавство, квалитет ваздуха, управљање отпадом, заштита природе, бука, климатске промене, индустријско загађење, хемикалије, цивилна заштита и заштита вода.

Такође, она је навела да ће у Бриселу бити представљено тренутно стање у погледу транспозиције, односно имплементације европских прописа релевантних за поједину област, као и планови у погледу достизања потпуне усклађености са ЕУ прописима у области животне средине.

У оквиру ових преговора ћемо представити стање, а потом очекујемо извештај, као и да ће нам Европска комисија дозволити додатне рокове за постизање стандарда, с обзиром на то да смо стратегијом предвидели да стандарде у овој области постигнемо до 2030. године, указала је министар.

Она је нагласила да су питања која се тичу отпадних вода, пречишћавања и третмана вода, као и питање рециклаже, веома скупа.

То су питања која захтевају велика средства у смислу значајних инвестиција у различите инфраструктурне пројекте, и то је оно што заправо изискује доста новца. Очекујем да ћемо имати прелазни период и да ћемо имати помоћ фондова ЕУ, које смо и до сада користили, и да ће нам у наредном периоду та средства бити још приступачнија, навела је Богосављевић-Бошковић.

Према њеним речима, потребно је обезбедити и 30 одсто средстава за суфинансирање, што је још један разлог због којег је важно да се поново формира Фонд за екологију како бисмо имали стабилан систем, који ће бити одржив и који ће дати могућност да улажемо у решавање ових проблема.

Богосављевић-Бошковић је истакла да представници Министарства интензивно раде и на проналажењу модела и адекватног решења за формирање фонда како би се обезбедили стални приливи средстава и финансирање важних пројеката у овој области.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs