Београд, 16. новембар 2014. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић изјавила је данас да је циљ Владе и ресорног министарства да до 2020. године ниједно дете не погине у саобраћају, а да се број саобраћајних незгода смањи најмање за 40 одсто.
Михајловић је, на конференцији у Влади Србије поводом обележавања 16. новембра – Светског дана сећања на жртве саобраћајних незгода, поручила да је безбедност свих учесника у саобраћају приоритет Владе Србије.
То потврђује и Повеља о одговорностима и безбедном понашању у саобраћају, коју су потписали премијер и сви министри и која је једна врста етичког кодекса за понашање у саобраћају, оценила је она.
Потпредседник Владе је упозорила на то да је ове године у Србији повређено 900 деце у саобраћају, због чега се активности ресорног министарства за већу безбедност у саобраћају неће задржати само на овој повељи, већ су у току и измене Закона о безбедности у саобраћају на путевима.
Желимо да будемо пример за друге земље у Европи, а не једна од најнебезбеднијих земаља када је реч о саобраћају, истакла је Михајловић.
Она је подсетила на то да ће вечерас у 19.30 часова, поводом Светског дана сећања на жртве саобраћајних незгода, сви радио и телевизијски емитери у Србији прекинути емитовање програма на 15 секунди.
Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић саопштио је да је ове године смањен број погинулих на путевима Србије за 20 одсто, а број саобраћајних незгода за пет до десет одсто, али и оценио да то и даље није довољно.
Стефановић је рекао да је у 2014. години у саобраћају страдало деветоро деце и да је регистровано 630.000 саобраћајних прекршаја.
Управа саобраћајне полиције је, како је навео, у периоду од јула до краја октобра ове године написала 70.000 казни за прекршаје у саобраћају више у односу на исти период прошле године, од чега је остварено 2,67 милијарди динара прихода.
Министар просвете, науке и технолошког развоја Срђан Вербић истакао је да се проблемом саобраћајне културе друштво мора бавити још у школама, са акцентом на практичној примени знања код деце.
Проблем није у знању,већ у понашању, оценио је Вербић и поручио да се правила морају поштовати.