Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > У домовима здравља поново саветовалишта за дијабетичаре

У домовима здравља поново саветовалишта за дијабетичаре

Београд, 14. новембар 2014. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Златибор Лончар саопштио је данас да у свету 366 милиона људи болује од шећерне болести, док се у нашој земљи са овим проблемом суочава приближно 600.000 становника, односно 8,2 одсто популације.

Лончар је на конференцији посвећеној Светском дану дијабетеса под називом „Дијабетес форум: Деловати данас да би се побољшало сутра“ истакао да, према проценама Међународне федерације за дијабетес, број оболелих у свету убрзано расте.

Очекује се, како је указао, да ће за 20 година тај број бити повећан на више од 552 милиона, а посебно у земљама у развоју.

Он је најавио враћање саветовалишта за дијабетичаре у домове здравља како би се пацијентима на време дијагностиковала шећерна болест и спречиле евентуалне компликације.

Према његовим речима, то ће омогућити допуна Правилника о условима и начину унутрашње организације здравствених установа, која данас ступа на снагу, а предвиђа да се као организациона јединица у дому здравља може формирати саветовалиште за шећерну болест.

Саветовалишта ће, како је прецизирао, за почетак бити отворена у београдским домовима здравља, а касније и у домовима здравља у другим градовима Србије.

Лончар је оценио да се враћањем саветовалишта у домове здравља ствара могућност да се у најранијој фази открије болест и на тај начин спрече последице које се јављају због тога што грађани не оду на време код лекара.

Председник Републичке стручне комисије за шећерну болест Небојша Лалић упозорио је на податак да се тип два дијабетеса, који има више од 90 одсто оболелих од те болести, сваке године дијагностикује у просеку код 16.000 становника Србије.

Лалић је потврдио да се овај тип дијабетеса чешће открива код особа женског пола, и то најчешће после четрдесете године живота, и нагласио да је здрав начин живота, а посебно здрава исхрана, фактор за избегавање и лечење дијабетеса.

Ниједан лек не може бити ефикасан за лечење дијабетеса уколико га не прати здрава исхрана, поновио је он и указао на важност брошура са рецептима који су потпора за лечење ове болести.

Дијабетес је водећи узрок слепила, бубрежних болести, ампутација, инфаркта и шлога, а како би се спречиле ове компликације важно је болест открити на време и почети са лечењем, поручио је Лалић.

Према његовим речима, процене су да ће у Србији до 2035. године од ове болести оболети 1.100.000 пацијената, због чега је важно да се успостави адекватан систем раног дијагностиковања шећерне болести, посебно дијабетеса типа два.

Потпредседник Дијабетолошког савеза Србије Стела Пргомеља поновила је значај контроле крвних параметара код изабраног лекара, као и здравог начина исхране и физичке активности.

У знак подршке Светском дану дијабетеса, у ноћи између 14. и 15. новембра, у Београду ће плавом бојом бити осветљен велики број споменика и јавних објеката.

Реч је о Дому Народне скупштине, Старом двору, Споменику Вуку Караџићу, Музеју савремене уметности, Тргу Славија, споменику "Победник" на Калемегдану, Палати "Албанија", Споменику кнезу Михаилу, мосту на Ади, споменику "Вечна ватра" и хотелу "Москва".


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs