Рума, 14. новембар 2014. године – Припадници Војске Србије и Оружаних снага Руске Федерације почели су данас на полигону Техничко-опитног центра у Никинцима заједничку вежбу „Срем 2014“.
 |
Фото: Танјуг |
Вежби присуствују министар одбране у Влади Републике Србије Братислав Гашић, начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић, амбасадор Русије у Србији Александар Чепурин и командант Ваздушно-десантне војске Оружаних снага Руске Федерације генерал-пуковник Владимир Анатољевић Саманов.
У тактичкој вежби с бојевим гађањем учествује 207 припадника Ваздушно-десантне војске Оружаних снага Руске Федерације и 197 припадника Војске Србије.
Ангажовани су и авиони „иљушин Ил-76“, „миг-29“, „антонов Ан-26“, хеликотери „ми-8“, „ми-17“, „газела“ и „гама“, БМД-2, БТР-Д, полицијска борбена возила ВПБ М-86, беспилотна летелица „орбитер“, противоклопни лансирни комплет ПОЛК 9К111, минобацачи 60 мм, бацачи граната БГА-30 мм и далекометне пушке 12,7 мм.
Официр за планирање ове вежбе је командант Копнене војске генерал-потпуковник Александар Живковић, док је руководилац командант Специјалне бригаде бригадни генерал Јелесије Радивојевић.
Током вежбе је приказано убацивање извиђачко-падобранске чете применом специјалног десанта, десантирање и поседање линије блокаде, дејство чете за противтерористичка дејства, напад на базу терориста, ослобађање талаца и уништење терориста, као и санитетска евакуација.
Припадници Оружаних снага Руске Федерације су са колегама из Србије из авиона иљушин-76 падобранима спустили шест оклопних транспортних возила, што је први пут приказано у Србији.
Из три авиона су уз помоћ специјалних падобрана спуштена по два возила, од којих је свако тешко по 10 тона.
Након успешног приземљења оклопних возила, из ваздуха су десант извршиле и падобранске јединице обе државе које су са оклопним транспортерима наставиле даљу реализацију вежбе.
Поред успостављања сарадње и развијања поверења између припадника Војске Србије и Ваздушно-десантне војске Оружаних снага Руске Федерације, циљ вежбе јесте и унапређење способности за решавање тактичких и ватрених задатака током извођења противтерористичке операције у мултинационалној операцији.
Реч је о операцији одговора на кризу путем превентивног размештаја снага на делу територије фиктивне државе и упућивања снага у састав борбених група Уједињених нација у кризно подручје, у складу с Поглављем 7 Повеље УН.
Припреме за извођење вежбе отпочеле су у марту, а увежбавање команде и јединица за вежбу изведено је од 7. до 13. новембра на Аеродрому „Батајница“ и на полигону Техничко-опитног центра у Никинцима.